Scenarij igre potrage zdrav način života. Igra potrage za zdravim stilom života “U potrazi za biserom zdravlja.” Tema: “Putovanje u tajne zdravlja”

Sportska potraga

Cilj igre je:

    usustavljivanje i generaliziranje prethodno stečenih znanja o zdravom načinu života i sportu;

    stjecanje u oblik igre novo vitalno znanje o zdravom načinu života;

    razvijanje motivacije učenika za zdrav način života, usađivanje odgovornosti za svoje zdravlje i zdravlje svojih bližnjih;

    promicanje razvoja komunikacijskih kvaliteta učenikove osobnosti;

    razvijanje sposobnosti za rad u grupi.

ZAPLET IGRE

Svaki tim bira boju koja će ga pratiti tijekom cijele igre. Tim dobiva prvu zagonetku prema boji i kreće prema mjestu prvog testa; ako zagonetka nije riješena, voditelj postavlja dodatna pitanja koja će ekipi pomoći da pogodi mjesto prvog testa. Na svakoj postaji ekipa mora pronaći list sa zagonetkom koja će im reći kamo dalje krenuti. Pobjednik je tim koji prvi prođe sve testove i pogodi mjesto svih postaja.

PRIPREMNA ETAPA

    Formiranje timova . Mogućnosti: na temelju razreda, tima jedne kružne grupe ili tijekom općeg okupljanja učenika za događaj podjelom žetona u boji. Broj timova u igri ne smije premašiti broj stanica. Sastavi ekipa trebaju biti što ujednačeniji po godinama i broju sudionika. Broj igrača u timovima nije ograničen.

    Priprema rekvizita. Sukladno očekivanom broju ekipa pripremaju se rutni listovi, u našem slučaju zagonetke (prilog br. 1), natpisi na vratima ureda s nazivima postaja, rekviziti postaja (vidi opis postaja).

    Osposobljavanje upravitelja kolodvora. Redari mogu biti srednjoškolci, studenti, nastavni kadar koji je dobio potrebnu instalaciju i konzultacije od organizatora događaja.

    Priprema nagradnog fonda. Kao i u svakoj igri u kojoj se očekuje određivanje pobjednika, kod zbrajanja rezultata treba postojati i trenutak nagrađivanja. Nagrade mogu uključivati ​​medalje prema broju članova tima, kao i slatke nagrade i diplome.

UVOD U IGRU

(govor organizatora natjecanja)

Dobar dan, dragi prijatelji! Zadovoljstvo nam je poželjeti vam dobrodošlicu u ovu dvoranu.

Danas ćemo provesti igru ​​sportske potrage i identificirati najbrže i najpametnije sudionike. Upoznajmo se s našim timovima koji sudjeluju u igri. Poželimo dobrodošlicu timovima. Ime tima i moto.

Na svakoj od njih vaš će tim čekati upravitelji stanica sa zadacima koji odgovaraju temi postaje. Listovi rute s naznačenim redoslijedom prolaznih stanica poslužit će vam kao vodič kroz zemlju, ali nećemo vam reći redoslijed stanica; koliko točno pogodite, brže ćete proći test.

Sretno! Ugodan put i nova znanja potrebna za daljnji život!

OPIS POSTAJA

1 stanica "Teretana"

Misterija: Nema stolova, ali ima za što sjediti. Tamo se možete igrati i tamo možete učiti.

Vježba:

Djevojčice 5 osoba – preskakanje užeta za 30 sekundi (potrebno skupiti ukupan broj skokova 300 puta)

Dječaci 5 osoba - ubacivanje u košarkaški koš za 3 minute (treba pogoditi 10 puta)

5 osoba – skok u dalj iz mjesta (ukupno 8 metara)

5 osoba – pritisnite u 30 sekundi (ukupno 125 puta)

Pod uvjetom da je tim ispunio sve korake i postigao potreban broj bodova, upravitelj im dopušta da počnu pronalaziti sljedeću zagonetku. Ako ekipa ne osvoji potreban broj bodova, voditelj dodjeljuje dodatni zadatak.

Stanica 2 "Kabinet glazbe"

Misterija: Tamo pjesma teče

I glazba svira. Može biti klasičan i popularan.

Vježba: otpjevajte pjesmu s cijelim razredom o sportu.

3 stanica "Biblioteka"

Misterija: Tamo je pohranjeno znanje. Ima puno beletristike i edukativnih knjiga. Morate otrčati do čuvara.

Vježba: Riješite križaljku i odgovorite na pitanja.

Vježba: Na temelju opisa odredite o kojim sportovima je riječ. U ćelije križaljke upiši riječi - sport. Sastavite kombinaciju riječi od slova u označenim ćelijama.

Horizontalno:
1. Jedna od vrsta skijanja, koja uključuje nekoliko disciplina: skijaške akrobacije, ski cross, mogul, halfpipe, slopestyle. Izvorno je nastao kao mješavina alpskog skijanja i akrobatike. (slobodni stil)
2. Vrsta sankanja koja zahtijeva kontrolirane sanjke. Ove sanjke služe za spuštanje po posebno opremljenim ledenim stazama. (bob)
3. Jedna od najpopularnijih vrsta gimnastike. Postoje tri vrste: skakanje, parovi i grupa. (akrobacija)
4. Ljubitelji ovog sporta moraju se penjati na planinske vrhove, koji su ponekad teško dostupni. (planinarenje)
5. Vodena natjecanja na raznim udaljenostima, koja se održavaju iu bazenima iu otvorenim rezervoarima. (plivanje)
Okomito:
1. To se najčešće naziva kros trčanjem. Međutim, ne znaju svi da se na ovaj način nazivaju i neke druge vrste trkaćih utrka. Može biti auto, bicikl, skija, motocikl. (križ)
2. Oni koji se bave ovim sportom moraju biti vješti u rukovanju ručnim oštrim oružjem, udarati (zabadati) njime, a također i odbijati udarce protivnika. (mačevanje)
3. Zimski sport u kojem se natjecanja odvijaju na ledu. Članovi dviju ekipa naizmjenično “kotrljaju” školjke prema “domu” - meti nacrtanoj na ledu. Glavni zadatak je pogoditi metu što je točnije moguće. (kovrčati)
4. U ovom sportu sportaši trebaju posebne rukavice kako bi se međusobno udarali. (boks)
5. U ovom sportu sportaši se ne natječu samo u skijaškom trčanju. Nakon što prijeđe određenu udaljenost, sportaš puca iz puške. Za svaki promašaj dobiva kazneni krug ili kazneno vrijeme. (biatlon)
6. Za ovu sportsku igru ​​potrebna je okrugla meta koja visi na zidu. Igrači bacaju strelice, pokušavajući pogoditi metu. (pikado)

OLIMPIJSKI KVIZ

 Koja se moderna država smatra rodnim mjestom Olimpijskih igara?

 Koje se ptice tradicionalno puštaju na otvaranju Olimpijskih igara?

(Golubovi.)

 Na otvaranju Olimpijskih igara ekipe su poredane abecednim redom zemlje domaćina. Ali momčad iste zemlje uvijek maršira naprijed. Koji?

 Koje je boje olimpijska zastava?

 U koje doba godine se održavaju Bijele olimpijske igre?

 Navedite kontinent na kojem su održane Olimpijske igre 2000. godine.

(Australija.)

 Koliko metara ima najkraća atletska staza modernih Olimpijskih igara?

(100 metara.)

 Koliko sportaša u jednoj ekipi sudjeluje u olimpijskoj štafeti?

 Koji olimpijski sportska igra održava li se u bazenu?

(Vaterpolo.)

 U kojem se olimpijskom sportu koristi sablja?

(Mačevanje.)

 Što je od navedenog bilo uključeno u program prvih modernih olimpijskih igara?

a) Gradovi; b)Povlačenje konopa;

c) Domino; d) Skrivalice.

 Kako se zove kompleks stambenih prostorija za sportaše koji sudjeluju na Olimpijskim igrama?

A)Olimpijsko selo ; b) Sportsko selo;

c) Grad rekordera; d) Šampionov kapital.

 Koja je od ovih borilačkih vještina Olimpijski pogled sportski?

a) Sambo; b)Judo ;

c) Karate; d) Aikido.

 U kojem dijelu svijeta nikad nisu održane moderne Olimpijske igre?

a) U Aziji; b) U Australiji;

c) U Americi; G)U Africi .

 Koja je država bila domaćin Ljetnih olimpijskih igara 2012.?

A)U Engleskoj ; b) U Švedskoj;

c) U Francuskoj; d) U Austriji.

(U Londonu.)

4. stanica "Stadion"

Misterija: Nalazi se ispred škole, ovalnog je oblika, s drvećem oko njega.

Vježba: Trčanje na 30 metara - izvodi 6 osoba

Bacanje kugle 5 osoba (ukupni broj bodova ili metara 125m)

Stanica 5 "Ordinacija"

Misterija: Ako se iznenada razbolite ili imate lakšu ozljedu

Morate nas hitno kontaktirati...

Vježba: 1. Ono što se ne može kupiti nikakvim novcem. (Zdravlje)

2. Za normalno funkcioniranje, osoba treba 2,5 litara ove tvari dnevno. sta je ovo (Voda).

3. Kako se zove masovna bolest ljudi? (Epidemija)

4. Kako se jednom riječju naziva racionalna raspodjela vremena? (Način)

5. Treniranje tijela hladnoćom. (Stvrdnjavanje)

6. Koja tekućina prenosi kisik u tijelu. (Krv)

7. Kako se zove nauka o čistoći? (Higijena)

8. Najmanji organizam koji prenosi infekciju. (Mikrob)

9. Dobrovoljno trovanje nikotinom. (Pušenje)

10. Ovaj ruski zapovjednik bio je vrlo slabo dijete kao dijete, ali se savršeno kalio. Najbolji način Rusko kupalište smatrao je najboljim načinom kaljenja. Tamo je izdržao strašnu vrućinu na polici, nakon čega je na njega poliveno 10 kanti hladne vode. (Suvorov).

11. Zašto već u Drevna Kina i Perzije zdravi ljudi Jeste li na ogrebotinu nanijeli malo krvi pacijenata s velikim boginjama?

(Dakle, zaražene osobe lakše podnose bolest. To je kao cijepljenje).

12. Navedite vitamin koji se u ljudskom tijelu stvara samo pod utjecajem sunčeve zrake. (vitamin D).

13. Ljudi provedu trećinu svog života u ovom stanju. Korisno je i potrebno. sta je ovo (San)

14. Mogu li odmah sjesti nakon trčanja da se odmorim?

(Ne. Morate hodati uokolo da krv ne stagnira u venama)

15. Što treba uzeti prije spavanja, au vrućem vremenu - ujutro i navečer? (Tuš).

Stanica 6 "Gimnastička dvorana"

Misterija: Zovu to gimnastika, tu su stepenice i tepisi.

Vježba: sklekovi – 5 dječaka + 5 djevojčica (izvoditi 125 puta)

Shuttle run 4 * 9 m 6 osoba.

Bacanja medicinke na daljinu od 5 osoba (45 metara - ukupan broj metara)

Nakon testova, okupljanja u zbornici, pobjednik se određuje prema broju dolazaka na završnu točku (zbornica, nagrađivanje).

Ime:
Imenovanje:

Radno mjesto: pedagog-organizator
Mjesto rada: GBU DO Centar za izvannastavni rad s djecom, mladima i odraslima Središnja regija Petrogradu
Mjesto: St. Petersburg

Natjecanje za 8. razred. Postaja igra „Sjajno je biti zdrav“, posvećena zdravom načinu života

Plan scenarija igre za stanice "Super je biti zdrav!"

Uvodni dio

Voditelj 1: Pozdrav, dragi prijatelji!

Voditelj 2: Dobar dan sudionici, ekipe i gledatelji!

Voditelj 3: Zadovoljstvo nam je poželjeti vam dobrodošlicu u igru ​​posvećenu zdravom načinu života "Sjajno je biti zdrav!" Svaki dan svi idemo u školu, na posao, vraćamo se kući, jedemo, spavamo i tako u krug. Ponekad potpuno zaboravimo da imamo neprocjenjivo zdravlje koje zahtijeva vrijednu pažnju. Mnogo je savjeta o tome koliko ih je važno i potrebno slijediti zdrava slikaživot i kako ga najbolje provesti. Za svakoga od nas postoji poticaj koji nas može potaknuti na određene radnje ili radnje u vezi s održavanjem zdravog načina života. I danas vas želimo pozvati na natjecanje, jer zdrav način života uključuje pravilna prehrana tjelesna aktivnost, sport i još mnogo toga. Važno je znati o opasnostima loših navika i kako pravilno pružiti prvu pomoć. Ali prije nego što započnemo našu igru, poželimo dobrodošlicu svim sudionicima.

Voditelj 1: U našoj današnjoj igri sudjeluju ekipe 8 razreda iz škole 321, 612, 174 i liceja 214. Pozdravimo se burnim pljeskom. Vi ste, prijatelji, ti koji ćete se danas morati boriti za pobjedu u našem današnjem natjecanju.

Voditelj 2: No, prije nego što počnemo igru, dopustite da vas upoznam s pravilima igre:

— timovi od po 8 ljudi sudjeluju u igri;

— igra se sastoji od 7 stanica.

— svaka ekipa dobiva rutni list, koji označava redoslijed prolaznih stanica;

— vrijeme za obavljanje zadataka na svakoj stanici je ograničeno;

— stručnjaci na svakoj postaji pratit će izvršenje zadataka i poštivanje vremenskog propisa.

Voditelj 1: Svim ekipama želimo uspjeh! Pa idemo!

Glavni dio

Voditelj 3: Mislim da ćete se svi složiti sa mnom da prvo moramo upoznati svaku od ekipa. Svatko od vas je imao zadatak smisliti ime i moto. A sada dajemo riječ našim kapetanima. Vrijeme za predstavljanje tima je 3 minute.

Kapetani predstavljaju timove

Voditelj 1: Hvala vam na predstavljanju. Zahvalimo jedni drugima pljeskom.

Voditelj 2: Molim voditelje timova da dođu po trase i upoznaju kustose koji će vas pratiti kroz cijelu rutu. Najavljujem generalni start.

Timovi se razilaze po postajama

Stanica za napad na mozak

Od sudionika se traži da odgovore na pitanja vezana uz pravilnu prehranu,

Blok pitanja "Pravilna prehrana"

  1. Koja hrana sadrži najviše proteina?
  2. U mesu
  3. U ribi
  4. U zrnu soje
  5. Koja bobica je crna, crvena, bijela?
  6. Ribizla
  7. Oskoruša
  8. Šljiva
  9. Ljudi koji ne jedu životinjske proizvode
  10. Sirovojelci
  11. Vegetarijanci
  12. Biljojedi

Blok pitanja "Olimpijske igre"

  1. Koja je zemlja rodno mjesto Olimpijskih igara?
  2. Grčka
  3. Francuska
  4. Amerika
  5. Trajanje Olimpijskih igara ne smije biti duže od:
  6. 21 dan
  7. 16 dana
  8. 18 dana
  9. Koju je nagradu dobio pobjednik olimpijskih natjecanja u staroj Grčkoj?
  10. vijenac od maslinovih grana
  11. vijenac od lovorovih grana
  12. vijenac od hrastovih grana

Blok pitanja "Iz povijesti loših navika"

  1. Koji je europski putnik prvi vidio ljude kako puše?
  2. Kristofor Kolumbo
  3. James Cook
  4. Marko Polo
  5. Koji se slavni američki pisac, koji je svijetu podario fascinantne priče i priče, tužno našalio: "Ništa nije lakše nego prestati pušiti - i sam sam to učinio stotine puta"?
  6. Jack London
  7. Mark Twain
  8. Edgar Allan Poe
  9. Izvanredni ruski znanstvenik fiziolog I.P. Pavlov je svojim potomcima dao sljedeći savjet: "Ne pijte vino, ne opterećujte svoje srce duhanom i živjet ćete koliko je živio Tizian." Koliko je živio talijanski slikar Tizian iz 15. stoljeća?
  10. star 80 godina
  11. 100 godina
  12. 110 godina

Blok pitanja “Preventivne mjere”

  1. Za prevenciju rahitisa i ispravna formacija kosturi se daju maloj djeci piti
  2. Vitamin D
  3. vitamin A
  4. Vitamin E
  5. Organske tvari potrebne za normalno funkcioniranje tijela; od latinske riječi za "život"
  6. Karcinogeni
  7. Vitamini
  8. Minerali
  9. Kako se zove obrambeni sustav ljudskog tijela protiv patogena?
  10. Imunitet
  11. Genski fond
  12. Nasljedstvo

"Otvorena pitanja"

  1. Koja je biljka “od sedam bolesti”? _________________________________________________________________
  1. Kako zvuči moto olimpijskog pokreta?

(Brži, viši, jači)

  1. Bolest teških pušača _________________________________________________________________

(bronhitis)

  1. Što osoba stalno troši tijekom svog života? _________________________________________________________________

(energija)

Stanica prve pomoći

Tim odabire tri sudionika koji igraju ulogu žrtve. Preostali sudionici moraju zaviti glavu, nogu i ruku (odnosno) koristeći zavoje i vatu. Ocjenjuje se ispravnost presvlačenja (ekipa dobiva maksimalno 15 bodova, za svako pravilno presvlačenje 5 bodova). Vrijeme rješavanja zadatka je do 5 minuta.

Stanica "Staza s preprekama"

Tim prolazi stazu prepreka, jedan za drugim. Sljedeći sudionik započinje zadatak tek nakon potpuni prolaz pruge prethodnog sudionika. Ocjenjuje se brzina i kvaliteta izrade zadatka (maksimalno 5 bodova za svaki točno odrađen segment).

Stanica Skazochnaya

Timovima se nude fotografije ilustracija iz bajki, crtića i pitanja. Zadatak sudionika je spojiti slike i pitanja.

  1. Ovaj lik osjetio je sedativni učinak nakon što je s Ellie prošetao prekrasnim cvjetnim poljem. O kojem djelu i heroju govorimo? (Totoška, ​​čarobnjak Smaragdnog grada)
  2. Nakon što je ovaj bajkoviti junak dobio zrno leda u oko, počeo je osjećati promjene u svijesti. O kome govorimo? (Kai, Snježna kraljica)
  3. Kako se zvao lik koji je zbog pretjeranog gledanja televizijskih emisija o duhovima postao podložan halucinacijama u stvarni život? (Frekkenbock, Avanture klinca i Carlsona)
  4. Kako se zvala djevojka koja je putovala s ljubiteljem šešira, koji je mijenjao veličinu ovisno o tekućini i hrani nepoznatog porijekla. (Alice. Alisa kroz ogledalo)
  5. Najviše vitamina bogato djelo? (Cipollinove avanture)
  6. Uz pomoć ovog voća otrovana je junakinja bajke, iako je bez otrova ovo voće vrlo zdravo i sadrži puno željeza. (Priča o mrtvoj princezi i sedam vitezova)
  7. Junak ovog crtića nije mogao kući zbog prekomjerne konzumacije slatkiša. O kakvom liku govorimo? (Winnie the Pooh)
  8. Ovaj lik iz crtića obožavao je tenisice i zimi ih je, umjesto čizama, nosio po selu, a zapravo se zbog toga i razbolio. O kome govorimo? (Šarik, Zima u Prostokvašinu)
  9. Kako se zvala ribica iz crtića koja je pokušala pomoći prijatelju, ali ništa nije uspjelo zbog kratkotrajnog gubitka pamćenja. (Dory, U potrazi za Nemom)
  10. Navedi crtani film u kojem pod utjecajem plavi cvijetživotinje su promijenile ponašanje i ušle u stanje nesvjesne agresije. (Zootopija)

Stanica "Zdravstveni kod"

Timovi trebaju dešifrirati poslovice o zdravom načinu života i objasniti ih.

“Čuvaj opet svoju odjeću i svoje zdravlje od malih nogu” (Izjava je napisana brojevima, svaki broj odgovara slovu abecede)

“Ne krivi susjeda kad spavaš do ručka” (Izjava je napisana engleskim rasporedom tipkovnice. Dodatno se prikazuje slika tipkovnice).

“Sačuvat ćeš svoje zdravlje, pobjeći ćeš od nevolje” (Riječi u izjavi nisu po redu)

Maksimalna ocjena je 5 bodova za svaku točno sastavljenu tvrdnju.

Stanica "Dobro zdravlje"

Sudionicima je potrebno 5 minuta

Za svako slovo riječi “Zdravlje” pronađite riječi koje se odnose na zdravlje, zdrav način života, medicinu.

Na primjer:

— 3 — zdravlje, vježbanje, kaljenje, zubar;

- D - dijeta, liječnik;

— R — mod, češalj, reket;

- A - aspirin, Aibolit;

— B — voda, vitamini, liječnik, cijepljenje;

— I — imunitet;

- E - hrana.

Za svaku izmišljenu riječ tim dobiva 1 bod.

Stanica "Promidžbeni plakat"

Timovi trebaju osmisliti, izraditi i prezentirati promotivni plakat o zdravom načinu života. Maksimalni rezultat – 5 bodova.

Završni dio

Određivanje pobjednika

Izgradnja tima

Voditelj 1: Dragi timovi, čestitamo vam na uspješnom završetku rute i na sjajnoj prezentaciji vaših plakata. Danas ste aktivno sudjelovali u igri, dobro se snašli sa zadacima, neki su to učinili malo lošije, neki bolje, ali, generalno, svi ste se dobro snašli i zasluženo ste pobijedili.

Voditelj 2: Prelazimo na dodjelu nagrada za pobjednike naše igre “Sjajno je biti zdrav”.

Svečana dodjela diploma

Voditelj 2: Dragi sudionici, vaše osobno zdravlje i zdravlje onih oko vas ovisi o svakome od vas, jer kao što ste danas shvatili, da biste bili zdravi, morate se pridržavati mnogih pravila. Iskreno se nadamo da se nakon naše današnje utakmice povećao broj ljudi koji žele održavati zdrav način života, jer biti zdrav je super!

Voditelj 3: Hvala momci, doviđenja!

Voditelj 1: Vidimo se opet!

Ime: Natjecanje za 8. razred. Postaja igra „Sjajno je biti zdrav“, posvećena zdravom načinu života
Imenovanje: Izvannastavne aktivnosti, Igre i natjecanja, Škola, 8.r

Elfimova Elena
Igra - potraga "Mi smo za zdrav način života!"

Obrazovno područje:

Kognitivni razvoj;

Društveni i komunikacijski razvoj;

Razvoj govora.

Cilj:

Propaganda zdrav način života

Zadaci:

Dovedite do razumijevanja da se svatko mora brinuti za sebe zdravlje od djetinjstva, učvrstiti kulturne higijenske vještine, usaditi ljubav prema sportu, učvrstiti znanje o vitaminima i zdravi proizvodi, upoznati s blagotvornim djelovanjem glazbe na ljudski organizam, razvijati fizičke kvalitete, njegovati volju za pobjedom, kognitivnu aktivnost.

Razvijte komunikaciju dijaloški govor, odgovarati na pitanja rečenicom, poticati djecu na sposobnost izražavanja i obrane vlastitog mišljenja.

Vrste aktivnosti: igranje, praktično, komunikativno,

motor.

Oblici organizacije: pojedinačni, frontalni.

Oprema: torba, povrće i voće za identifikaciju ali dodir, krpa za pranje, sapun, šampon, igračke, olovka i olovka za igranje, ruski narodni instrumenti, dva obruča, dvije lopte, plakat s tajnama zdravlje, izrezano na 4 slagalice, mapa rute.

Pripremni radovi: s djecom se vode razgovori o važnosti vitamina i njihovom sadržaju u raznim proizvodima, o higijenskim vještinama, osjetilima, što je zdrav način života; djeca se na satu glazbe upoznaju s narodnim instrumentima.

"Glazbena postaja" (glazbena dvorana) upoznaje Petrušku

M: Pozdrav djeco. Reci mi kako glazba može utjecati na naše zdravlje? Sada pogodite moje zagonetke.

1. Stisnut je i debele kože.

Udari štapom.

bam bam Zveckat će.

Neće moći šutjeti.

glasno je - (bubanj.)

2. Drvene ploče,

šarene slike,

Kucaju, zvone, govore ti za ples. (čegrtaljke)

3. Uzet ćeš ga u ruke,

rastežeš ga, stišćeš ga,

Zvučan, elegantan,

Ruska, dvoredna (harmonik).

4. Za ručak jedu juhu,

Drvene djevojke

Glazbene sestre

Igrajte se i vi malo,

Na prekrasnom svijetlom (žlice).

M: Bravo. A sad ću upaliti glazbu, a vi pogodite kojem žanru pripada glazba: marš, pjesma, ples itd. itd.

"Higijenska stanica" Doktor Aibolit upoznaje djecu

A: Pozdrav djeco. Reci mi kad ustanete iz kreveta kamo idete.

A:Što trebate raditi tijekom pranja? Perite zube pravilno svaki dan; ako ih ne perete, u ustima se nakupljaju klice i zubi vas počinju boljeti.

Sada pogodite zagonetke.

1. Glatko, mirisno, pere se (sapun)

2. Hodam, lutam, ne kroz šume, već kroz brkove i kosu,

I zubi su mi duži nego u vukova (češalj)

3. Koščata leđa, tvrde čekinje,

Druži se s pastom od mente i marljivo služi (četkica za zube)

4. I glatka i čupava i mekana i prugasta (ručnik)

A: Bravo.

Kada treba oprati ruke?

Zašto ih peremo?

A::Ajmo sad igrajmo se. (sapun, krpa, ručnik, album, olovka, olovka su položeni na stol.) Jedno dijete bira one stvari koje pomažu u njezi kože.

A: igra"Dopušteno - zabranjeno" nazivam korisnim i loše navike, a vi odgovarate DA ili NE.

Operite zube.

Grickati nokte.

Čačkanje nosa.

Operite kosu

Koristite rupčić.

Hodati okolo u prljavoj odjeći.

Nemojte prati kosu.

Istuširati se.

Perite ruke.

"Vitaminska stanica".

Djecu dočekuje kuharica.

P: Pozdrav djeco. Reci mi što su vitamini.

P: Tako je, ako nema dovoljno vitamina, onda čovjek postaje tužan i često pobolijeva. Vitamini se nalaze u mnogim namirnicama, posebno voću i povrću.

Pogodite zagonetke.

1. Crveni nos je ukorijenjen u zemlju, a zeleni rep je vani.

Mrkva sadrži puno vitamina A koji je potreban očima, a pomaže i bržem rastu.

2. Za slavu sam se rodio, glava mi je bijela i kovrčava. Tko voli juhu od kupusa, neka me traži. (kupus)

U davna vremena ljudi su jeli kupus i koristili ga kao lijek za mnoge bolesti. Kupus sadrži mnogo vitamina C.

3. Ako ga dodirnete, glatko je, ali ako ga zagrizete, slatko je. (jabuka).

bravo Jabuka je omiljeno voće djece; nije samo zdravo, već je i slatko. Imaju puno željeza i vitamina C.

Zašto nam je potreban vitamin C?

4. Borim se protiv prehlade i upale grla, bolje od bilo kakvih aspirina, okus je malo kiselkast. Ja sam vitamin prvak, zovem se limun.

bravo Limun sadrži puno vitamina C i P.

Hajdemo sada igrajmo se"Pogodi dodirom"

Trebate li zavući ruku u vrećicu i na dodir odrediti je li riječ o voću ili povrću?

"Stanica zdravog načina života"

Upoznaje djecu (ne znam).

N: Pozdrav djeco. Reci mi što je to zdrav način života.

N: Ispravno je da naše tijelo bude zdrav morate se baviti sportom, raditi vježbe ujutro i očvrsnuti.

Pogodite zagonetke.

1. Hodam po stanu,

čučnem: tri do četiri.

I čvrsto sam uvjeren -

S njom me čeka uspjeh (Punjač)

2. On je hladan, on je ugodan,

Prijatelj sam s njim već dugo, dečki.

Polit će me vodom,

ja ću odrasti ja sam zdrava! (Tuš)

3. Nikada se neću razboljeti

Ako zagrijem svoje tijelo,

I hladna voda

Ljudi, ne bojim se. (trljanje)

4. Otvorit ću prozor širom,

Treba mi čist zrak.

Potreban ljeti i zimi,

Svi odrasli i djeca. (ventilacija)

5. Hladna voda zimi

Ne bojim se plivati

Ja samo zdraviji, dečki,

postajem. (Stvrdnjavanje)

6. Sunčeve žarke zrake

Vrlo vruće ljeti.

Tako da zdrav budi jak,

Moraš biti prijatelj sa suncem,

Okupaj se u njegovim zrakama,

Trčite, skačite, očvrsnite. (Sunčanje)

7. Jedan, dva, tri, četiri, pet,

Morate pravilno disati.

Ovdje će nam pomoći spretnost,

Vježbanje, trening. (vježbe disanja)

N: Hajdemo sada igrajmo se"Složi slagalicu"

Tko to može brže skupiti? (prima čip)

Zagonetke (Sunce, ručnik, bučice, uže za preskakanje, bicikl, sanjke)

"Stanica Secrets of Man".

Upoznaje djecu (Pinokio).

B: Pozdrav djeco. Reci mi od čega je tvoje tijelo.

B: Tako je, sastoji se od mnogih organa koji pomažu čovjeku živjeti i biti zdrav. Čovjek ima osjetilne organe.

B: Hajdemo igrajmo se"Koji pomoćnik nedostaje?"

Cilj: pokazati djeci važnost svakog pojedinog osjetilnog organa. Razvijati kognitivni stav prema svijetu oko sebe i sebi.

Radnje igre: Veliki papirnati modeli u boji oka, jezika, uha, nosa, ruke leže licem prema dolje na podu ili na pomaknutim stolovima. Učitelj obavještava djecu da postoje "izviđači" neka djeca pogode o kome je riječ. Zatim djeca dobivaju zadatak prikupiti svaki izviđač u jedinstvenu cjelinu.

Materijal: papirnati modeli oka, jezika, uha, nosa, ruke.

Pogodite zagonetke.

1. Dva prozora noću

Sami se zatvaraju

I s izlaskom sunca

Otvaraju se sami.

(organ vida oka.)

Otvorite papirnati model

Čemu služe oči? (Gledajte, promatrajte.)

2. Svi imaju tužan izraz lica

Ima dvije špilje.

Kakva je ovo planina?

(dišni organ. nos.)

Otvorite papirnati model

Čemu služi nos? (disati, mirisati.)

3. Uvijek u ustima, ne guta se.

(Dodirni organ jezik)

Otvorite papirnati model

Čemu služi jezik? (kiselo, slano, slatko, gorko.)

4. Petorica braće su nerazdvojni,

Nikada im nije dosadno zajedno.

Rade olovkom

Pila, žlica, sjekira. (prsti)

Otvorite papirnati model

Čemu služe prsti? (držati, zgrabiti, itd.)

5. Nosim ih godinama, ali ne znam koliko. (Dlaka.)

Otvorite papirnati model

Čemu služi tvoja kosa? (zaštititi od vrućine i hladnoće)

7. Čemu služi glava? (misli)

Otvorite papirnati model

8. Što imate po jedan? (Glava, nos, itd.)

"Sportska stanica" Djecu dočekuje instruktor tjelesnog odgoja.

I: Dobrodošli na sportsku stanicu.

Dobar san i apetit

tjelesni odgoj nam daje

puni energije za igre i šetnje.

Kako ne bi dobio upalu grla

i ne boj se prehlade,

Savjetujem vam da se bavite sportom.

Pristajemo na natjecanje.

1. Relej "Prođi kroz obruče"

Djeca dolaze do orijentira, obilaze ga, mijenjajući obruče i krećući se od obruča do obruča.

2. Relej "Zakotrljaj loptu".

Djeca vode loptu rukom do orijentira i nazad, držeći drugu u ruci.

3. Relej "Skakanje na dvije noge s loptom između stopala".

Svako dijete u timu drži loptu između koljena i skače do ciljne crte, pokušavajući da ne ispusti loptu. Trči natrag.

4. Relej "Srušiti iglu".

Pozvani su kapetani ekipa. Morate zakotrljati loptu s obje ruke da biste srušili kegl koji stoji 3 m ispred. Svaki kapetan ima 3 pokušaja, 1 bod za svaki srušeni čunj.

5. Relej "Pogodi metu".

Svako dijete ima vreću pijeska u ruci. Sudionici trebaju vrećom pogoditi metu (baci u obruč). Ocijenjeno ukupan broj pogodaka za svaku momčad.

"stanica Chistyuli"

Malvina upoznaje djecu.

zdravlje.

2. Čistoća je najbolja ljepota.

3. Živi čisto - budi zdrav.

Reci mi čemu služi rublje dječji vrtić? Pravo. Tu se peru i peglaju posteljina, ručnici, zavjese

M:Sada pogodite moje zagonetke:

Da ispegla majicu, utakne li majka sat u utičnicu? (željezo)

U kupaonici je kutija

Gleda prozirnim i okruglim okom.

Zanimljivo je pogledati u oči kad

U ovoj kutiji žubori voda. (perilica za rublje)

Reci mi tko su moji pomoćnici? (pegla i perilica rublja)

Dečki, poslušajte poslovice i izreke vezane uz čistoću i zdravlje.

1. Tko je uredan, taj se sviđa ljudima.

2. Čistoća je najbolja ljepota.

3. Živi čisto - budi zdrav.

4. Ne razmišljaj o pameti, već o urednosti.

5. Čista voda- to je katastrofa za bolesne.

M: Sada pogodite moje zagonetke

Čak 25 klinčića

Za kovrče i čuperke,

I to ispod svakog zuba

Kosa će ležati u nizu. (Češalj.)

Nosim ih godinama

Ali ne znam njihov broj.

Ne sijem, ne sadim -

Odrastaju sami. (Dlaka.)

Izgleda kao jež

Ali on ne traži hranu.

Pregazi odjeću -

Ona će postati čišća! (Četka za odijelo.)

Topli val zapljuskuje

Na obalama od lijevanog željeza:

Pogodi, zapamti

Kakvo je more u sobi?

(Kupka)

Elastična traka - Akulinka

Otišao sam u šetnju po stražnjoj strani.

I dok je hodala,

Leđa su postala ružičasta.

Spužva (Rusnica)

M: Hajdemo igrajmo igru"Nemojte propustiti riječ o pomoćnim predmetima"

Ja ću imenovati riječi, a vi pažljivo slušajte i čim čujete riječ koja pripada predmetima koji nam pomažu da budemo uredni, skočite i pljesnite rukama.

Kuća, lopta, češalj, pak, knjiga, obruč, četka za odjeću, štap, mačka, trčanje, tablet, tanjur, knjiga, snijeg, vilica, čizma, kupka, računalo, papir, spajalica, krpa, škare, stroj, kamen, breza, kosa itd.

Igra potrage u vrtiću zajedno s roditeljima "U potrazi za ključem zdravlja."

Cilj: Promicanje i učvršćivanje ideja djece o zdravom načinu života kroz zajedničke aktivnosti s roditeljima.
Zadaci: Proširiti i konsolidirati znanje djece o zdravom načinu života, dovesti ih do razumijevanja da svaka osoba treba brinuti o svom zdravlju od djetinjstva.
Razjasniti i učvrstiti dječje znanje o vještinama osobne higijene; o zdravoj i nezdravoj hrani, o sportu, o važnosti sporta i tjelesnog odgoja za zdrav način života. Formirati dječje ideje o ovisnosti zdravlja o tjelesnoj aktivnosti, otvrdnjavanju i pridržavanju dnevne rutine. Razvijati samostalnost i prijateljski odnos prema vršnjacima
tijekom igre, sposobnost interakcije i pregovaranja. Njegujte volju za pobjedom, znatiželju i kognitivnu aktivnost.
Oprema: Raspored tipki, plan igre, obruči, slike povrća, voća, nezdrave hrane, 2 posude, glazba, orasi s poslovicama, gimnastičke palice.

Napredak igre potrage.

Odgajatelj: Pozdrav momci! Pozdrav roditelji! Danas ćemo igrati potragu - igru ​​pod nazivom "U potrazi za ključem zdravlja". Znate li što znači riječ "potraga"? Quest je teška, ali vrlo zanimljiva igra; od vas će biti potrebna snaga, znanje i domišljatost. Ovo je putovanje. Putovanje u zemlju zvanu “Zdravlje”.
Tijekom našeg putovanja naučit ćete i zapamtiti mnoge zanimljive i iznenađujuće stvari o zdravlju. Koliko vas zna zašto se ljudi prilikom susreta pozdrave i kažu: “Zdravo!” ? (želim vam dobro zdravlje)
- Što je zdravlje i što znači biti zdrav? (odgovori djece)
- Svi ljudi žele biti zdravi. Nitko ne želi biti bolestan, ležati u krevetu, piti gorke lijekove. Stoga vas danas pozivam na potragu za ključem zdravlja. Kada pronađemo sve komponente ključa zdravlja, možemo saznati tajne zdravlja.
Morat ćete slijediti rutu naznačenu na karti, ispunjavati zadatke, a za njihovo ispravno izvršavanje dobit ćete dio po dio, tako da ih možete sastaviti, naučiti te tajne i sačuvati svoje zdravlje.
Odgajatelj: Dečki, evo našeg prvog savjeta, ovo je prvi dio ključa zdravlja. Da vidimo što je prikazano na slici? Koja je tajna zdravlja? (tijekom jutarnje vježbe)
Odgajatelj: Dovedite se u red za zabavne vježbe.

"Zabavna vježba."

Odgajatelj: Tako smo ti i ja pronašli prvi dio ključa zdravlja. Ovo se naplaćuje. Da vidimo u kojem smjeru dalje trebamo ići.
Ljudi, što mislite zašto je ovdje nacrtano povrće i voće?
Što je to u njima što nam pomaže da budemo zdravi? (odgovori djece)
Odgajatelj: Voće i povrće sadrži mnogo vitamina i korisne tvari, koji jačaju naše tijelo i pomažu u očuvanju zdravlja. I evo sljedećeg zadatka za vas. Našli ste se na čistini korisnih i štetnih proizvoda. Morate ih rastaviti.

Štafetna utrka “Razdvoj zdravu i nezdravu hranu.”
Na stolu su slike povrća, voća i nezdrave hrane. Jedno dijete tolerira povrće, drugo voće, a treće nezdravu hranu. Roditelji im pomažu.

Odgajatelj: Kako bismo učvrstili vaše znanje o zdravoj i nezdravoj hrani, igrat ćemo igru ​​„Puno – malo“. I roditelji će ti pomoći.

Igra: “Puno je malo.”
Ja ću imenovati proizvode, ali vi recite puno, malo: povrće/puno/, bomboni/malo/, voće/puno/, čokolada/malo/, sokovi/puno/, kolači/malo/ , pite/malo/.

Odgajatelj: Bravo dečki! Za ispravno izvršenje zadatka dobivate još jedan dio ključa zdravlja. Nazovimo to (pravilna prehrana).

Odgajatelj: Idemo na sljedeći dio ključa zdravlja. Ti i ja stižemo do stanice Chistyulkino i tu nas čeka Moidodyr. Sada ćemo provjeriti poznajete li pravila higijene. Igrat ćemo igru ​​pod nazivom "Top Clap". Ako želiš reći "Da", onda pljesneš rukama, a ako ne, onda lupiš. Ne treba ništa govoriti niti vikati. Budite oprezni. Pa počnimo.

Top-clap igra.
a) Operite ruke sapunom. (pljesak)
b) Tijekom pranja prskajte vodom. (vrh)
c) Nema potrebe prati zube. (vrh)
d) Zubi se peru pastom za zube. (pljesak)
e) Nema potrebe da se češljate. (vrh)
f) Zasučite rukave prije pranja ruku. (pljesak)
g) Ne stavljajte prljave prste u usta. (pljesak)
h) Morate koristiti rupčić (pljesnuti)

Odgajatelj: Bravo, jako ste dobro riješili ovaj zadatak i pobrinula sam se da svi poznajete pravila higijene. A sada predlažem da pokažete kako se tuširate.

Štafetna utrka “Istuširaj se”.
Dijete trči do obruča, stavlja obruč na sebe (tušira se), predaje palicu sljedećem sudioniku.


Odgajatelj: Bravo dečki! Završili ste sve zadatke, primite drugi dio ključa zdravlja.
Odgajatelj: Pogledajmo dalje kartu. tko je ovo Što on radi? Ti i ja ćemo posjetiti Zakalyayku. Postoji izraz: "Sunce, zrak i voda - nastavite dalje (naš najbolji prijatelji)". Zašto mislite da su oni čovjekovi najbolji prijatelji?
djeca: Ljudi moraju udisati kisik koji se nalazi u zraku. Ako čovjek ne hoda dovoljno, smanjuje mu se apetit i češće pobolijeva. Sunce daje energiju. Možete plivati ​​u vodi, namakati noge, tuširati se - to je korisno.

Odgajatelj: Stvrdnjavanje nam pomaže poboljšati naše zdravlje, ali postupke stvrdnjavanja treba provoditi svaki dan. Predlažem da se vi i vaši roditelji sunčate, ali za to morate zagasiti sunce zrakama.

Štafetna utrka "Izloži sunce".
Dijete trči oko posude i uzima gimnastička palica, trči do obruča, daje ga roditelju. Roditelj spusti „zraku“, a dijete trči za sljedećom „zrakom“.


Odgajatelj: Kako se ne biste bojali prehlade,
Treba se baviti tjelesnim odgojem.
I uvijek koristan za nas
"Sunce, zrak i voda!"

Igra na otvorenom: "Sunce, zrak i voda."
Na riječ "zrak" djeca trče uz glazbenu pratnju, na riječ "sunce" zastaju, podižu ruke, na riječ "voda" leže na trbuhu i izvode pokrete plivača.

Odgajatelj: Dobivate sljedeći dio ključa zdravlja. Ovo je otvrdnjavanje. I krećemo dalje našom rutom. Pitam se kakav je ovo zadatak. Sada morate odgovoriti što treba učiniti i kada

Igra "Odgovori na pitanje."
Što učiniti nakon buđenja iz sna? (umiti se, oprati zube)
Što djeca rade ujutro? (punjenje)
Kada treba oprati ruke? (prije jela, nakon šetnje, kada je prljav)
Moraju li djeca spavati danju?
Mogu li djeca ići kasno spavati?

Odgajatelj: Ti si pametan! Točno su odgovorili na moja pitanja. Naravno, dio ključa zdravlja je održavanje svakodnevne rutine. I pozivam roditelje da osmisle dnevnu rutinu za svoje dijete.

"Stvorite dnevnu rutinu."

Odgajatelj: Za ispravno izvršenje zadatka dobivate još jedan dio ključa zdravlja. Nazovimo to: “Dnevna rutina”. I nastavljamo s vama. A naš put leži na sportskom terenu. A prvi zadatak provode roditelji. Morate navesti sport kojim se bave ovi slavni sportaši.

Igra "Imenuj sport".
1. Egeniy Plushenko (umjetničko klizanje)
2. Svetlana Kuznjecova (tenis)
3. Elena Isinbaeva (skok s motkom)
4. Aleksej Nemov (gimnastika)
5. Andrej Aršavin (nogomet)
6. Marija Šarapova (tenis)
7. Konstantin Dzyu (boks)
8. Marat Safin (tenis)
9. Alexander Zubkov (bob)
10. Yulia Chepalova (skijanje)

Odgajatelj: A djeci nudimo rješavanje sportskih zagonetki
zagonetke:
1. Tko brzo juri kroz snijeg
Zar se ne bojite neuspjeha? (Skijaš)
2. Tko će me sustići na ledu?
Trčimo utrku.
I ne nose me konji,
I sjajne... (klizaljke).
3. Uopće ne želi leći.
Ako ga bacite, skočit će.
Malo me udariš, odmah skoči,
Pa, naravno da je... (lopta).
4. Igra se ujutro u dvorištu,
Djeca su se igrala uokolo.
Povici: "pak!", "prošlost!", "udarac!" -
Igra se igra... (hokej).
5. Deset plus jedan netko
žele šutnuti loptu u gol,
i jedanaest drugih
Pokušavaju ih ne pustiti unutra. (Nogomet)

Odgajatelj: Naša smiješna lopta
Ne može tako lagati.
Pita djecu
Igrajte se s njim.

Štafetna igra „Dodaj loptu“.
Prvo dijete dodaje loptu preko glave natrag sljedećem sudioniku i tako do kraja tima, posljednji trči s loptom i staje ispred. Roditelji rade isto.


Odgajatelj: Imam orahe mudrosti
I sadrže tajnu...
Brzo ih središ
U nekim poslovicama - kraj,
U drugima - njegov početak.

Mudri orasi.
Učiteljica roditeljima dijeli orahe. Roditelji otvaraju orahe. Jedan čita svoj tekst, ostali gledaju u sebe - netko ima ili početak ili kraj poslovice. Zatim ga sljedeći čita.
Zdravo tijelo znači zdrav duh.
Krećite se više - živjet ćete duže.
Ako želiš biti zdrav, očvrsni.
Sunce, zrak i voda uvijek nam pomažu.
Svatko tko se bavi sportom dobiva snagu.
Hodati znači dugo živjeti.
Vitamini za zdravlje vrlo su važna pomoć
Jačanje, sport, kretanje - postizanje svih ciljeva!
Zdrava prehrana– osnova prosperiteta
Slijedite režim - poboljšajte svoje zdravlje!
Zdravlje, veselje i rad uvijek idu zajedno.

Odgajatelj: Dakle, ti i ja smo izvršili sve zadatke i dobivamo još jedan dio ključa zdravlja. Ostala je još jedna posljednja točka na našem planu. Ovdje je nacrtan osmijeh. Što misliš zašto? Kakvo je tvoje raspoloženje sada? Dobro raspoloženje također je jamstvo zdravlja. I ako se čovjek grli barem 4 puta dnevno, tada će moći normalno postojati na Zemlji, ali ako se grli 12 puta dnevno ili više, tada će se tijelo razvijati i ozdraviti. I ovo nije samo fikcija, sve je to dokazano. Vjeruje se da zagrljaji:
Ojačati imunitet;
Ukloniti umor;
Pomaže u podizanju samopoštovanja;
Poboljšati noćni san;
Spriječite depresiju.

Igra "Grljenje".
Djeca formiraju mali (unutarnji) krug, a njihovi roditelji veliki (vanjski) krug. Sudionici u svakom krugu drže se za ruke. Kad glazba počne, bebe i roditelji hodaju u suprotnim smjerovima – u smjeru kazaljke na satu i suprotno od njega. Čim melodija prestane, svi rašire ruke. Svako dijete mora pronaći svog roditelja, pritrčati mu i zagrliti ga.


Izvannastavna manifestacija “Potraga za zdravim stilom života”
Ciljevi: - Formirati predodžbu o prevenciji zdrave slike.
- Definirati i učvrstiti znanje o značenju ljekovitog bilja, higijenske vještine.
- Razviti interes za zdrav način života, stvoriti radosno raspoloženje.
Svaki tim je tim sa kapetanom. Ostali su navijači. Ekipe dobivaju rutne listove s nazivima postaja, s kojima se kreću od jedne postaje do druge. Žiri radi.
Kazneni bodovi za:
Bučno ponašanje na natjecanjima i na cesti;
Kasni dolazak;
Grubost.
Stanice se nalaze u učionicama. Na stanicama su natpisi s imenima. Pitanja se boduju za tim od 1 do 3 boda, za navijače - 1 bod. I postaja “Zelena apoteka”Oprema: herbarij ljekovito bilje, slike - ilustracije: Maslačak, različak, kadulja i menta Evo vam zelena apoteka.
Kakvu travu vole mačke, koja se bolest liječi ovom travom? (Valerijana, bolesti srca).
Koje biljke imaju cvjetove ili cvatove koji se koriste kao ljekovite sirovine? (Lipa, jaglac, neven, kamilica, tansy, kukuruzna svila).
Koje biljke koriste korijenje i rizome kao sirovinu? (calamus, valerijana, elecampane, ginseng, čičak, sladić),
Plodovi kojih biljaka se koriste kao ljekovite sirovine? (Glog, šipak, rowan, borovnica, ribizl, morski trn, viburnum, malina).
Koje su otrovne biljke i ljekovite? (Belladonna, Datura, svibanjski đurđica).
Ovaj nadimak nije bez razloga za prekrasan cvijet, Kapljica sočnog nektara je mirisna i slatka, Pomoći će vam da se oporavite od prehlade…….. (Plućnjak)
Pojavila su se zvona – Na zelenoj livadi procvjetala su zvona. (svibanjski đurđica)
Zašto se parite u kupatilu s brezovom metlom? (Vatoncidi iz lišća breze ubijaju mikrobe).
Neobični listovi ovog stabla izlučuju fitoncide koji ubijaju mikrobe, liječe skorbut, a koriste se i za umirujuće kupke. Naziv? (Bor).
II stanica "Moidodyr"
Kako prati zube u šumi? (Ugljen, metvica, bor, smreka, hrastova grančica).
Kako pobjeći od komaraca? (Dimna zavjesa, grana kamilice, miris klinčića, ptičja trešnja).
Koje drvo uklanja miris znoja s nogu? (Hrastova kora).
Da li bobice ove biljke izbjeljuju kožu lica i čine je elastičnom? (Jagoda).
Sok ove biljke koristi se umjesto joda za uklanjanje bradavica, peru kosu s infuzijom? (Rusa).
Koriste li se listovi i korijeni ove biljke protiv modrica? (Čičak, trputac).
Lišće ove biljke nas peče, Sok od lišća ove biljke spašava U proljeće ga koriste za juhu, peru kosu njegovim uvarkom - kosa raste. (Kopriva je hemostatik, vitaminski lijek, ubrzava rast kose).
Kosa oprana u izvarku ove biljke dobiva zlatnu nijansu, a nakon pranja koža postaje baršunasta. (Cvjetovi kamilice).
Ulje ove biljke utrljava se u vlasište kako bi kosa bolje rasla. (Ulje od čička).
III stanica “Cafe “Robinson” Dijele se razglednice, slike, crteži sa slikom i nazivom biljke. Djeca moraju imenovati jela koja se od njih mogu pripremiti.
Kopriva – juha, salata.
Hogweed - podsjeća na pileću juhu, lišće izgleda kao mrkva, rizom zamjenjuje slatko voće). Hrast - od žira se priprema kaša, somuni, palačinke.
Maslačak – lisna salata, pekmez, čaj.
Ptičja trešnja - bobice se dodaju u pite, kuhaju se žele i pića.
Čičak - korijen zamjenjuje mrkvu i peršin.
Divlji i češnjak su vitamini.
IV stanica "Hitne pomoći"
Zaustavite krvarenje podvezom.
Pružite prvu pomoć kod prijeloma.
Koje se biljke koriste za zaustavljanje krvarenja? (Pastirska torbica, kopriva, stolisnik).
Koje se biljke koriste za liječenje čireva? (Aloe, trputac, neven, Kalanchoe, kupus).
Koje se biljke koriste za srčani udar? (Tinktura đurđice, valerijane, matičnjaka).
Koje se biljke koriste kao antipiretici? (Malina, limun).
Koje se biljke koriste za želučane i crijevne tegobe? (Tputac, trešnja, borovnica su voće).
Pružite prvu pomoć kod toplinskog i sunčanog udara.
Pružite prvu pomoć u slučaju ugriza otrovnih životinja.
V stanica "Sportivnaya"
Pokažite kompleks gimnastike za oči.
Prikažite gimnastički kompleks na držanju s gimnastičkim štapom.
Pokažite kompleks gimnastike za pozornost.
Prikažite gimnastički kompleks za opuštanje (opuštanje).
Prikažite kompleks gimnastike za vrat, rameni obruč i ruke.
Navedite sportove uključene u Zimske olimpijske igre (hokej, umjetničko klizanje, skijanje, biatlon).
Navedite sportove uključene u ljetne olimpijske igre (plivanje, atletika, nogomet, bicikl).
Što je bodybuilding? (Razvoj pojedinih mišića tijela).
VI stanica "Aibolit"
Koje su preventivne mjere protiv gripe? zimsko vrijeme znate
Navedite bolesti “prljavih ruku” (Gastrointestinalni poremećaji, dizenterija, hepatitis (žutica)).
Koje se bolesti kriju u gutljaju vode iz rijeke ili jezera? (Kolera, dizenterija, hepatitis, salmoneloza, helminti).
Zašto ne možete piti odmah nakon vježbanja? hladna voda? (Oštra hladnoća može izazvati upalu grla.)
Kako izbjeći uši? (Češće perite kosu, ne koristite tuđe češljeve, ne idite u tuđi krevet).
Zašto ne možete maziti nepoznate pse? (Moguća infekcija glistama, buhama, lišajevima).
Crvenilo i svrbež mogu biti znaci koje bolesti? (Moguća šuga, posavjetujte se s liječnikom).
Kako izbjeći sunčanicu? (Nosite šešir i nemojte dugo boraviti na suncu).
VII postaja “Loše navike” Na plakatu je uredno odjeven, počešljan muškarac. Na vrhu plakata nalaze se crteži za pitanja. Kada odgovarate na pitanje o lošim navikama, odgovarajuće slike se uklanjaju i ostaje samo crtež na plakatu: Voditeljica je slika neuredne osobe. Pokušajmo otkriti koje su ga loše navike dovele do ovog izgleda.
Zašto ne možete žvakati vrh olovke? (Zubi će biti neravni, infekcije,…). Zašto ne možeš pušiti? (Žuti zubi, loš zadah, kašalj).
Kako to utječe na zdravlje i izgled pijenje alkohola? (Žile se šire - crveni nos, vene na licu, bolest jetre, bolest želuca).
Kako možete znati da se osoba drogira? (Crveni ten i oči, proširene zjenice, agresivnost, mršavost, bljedilo, skokovitost pogleda).
Koliko često i zašto treba prati kosu?
Prijateljica te moli da joj daš svoj češalj. Što ćete učiniti? Dajte joj češalj, ali ga nećete koristiti dok ga ne operete; - 3 boda;
Zašto ne biste trebali gristi nokte? (Ispod noktiju su mikrobi i jajašca glista).
Zašto ne treba stavljati nejestive predmete u usta? (Može se progutati, probiti nepce ili obraz ili se zaraziti).
Zašto ne možete promijeniti odjeću, obuću i šešire? (Možete se zaraziti kožnim infekcijama zarazne bolesti, uši, gljivice).
VIII stanica "Otvrdnjavanje" Oprema: spužva, ručnik, sapun, kanta, umivaonik, voda, znak "Postupci vode": Pranje hladna voda lica,
Pranje hladnom vodom do struka.
Polivanje cijelog tijela.
Hladne kupke za stopala.
Plivanje u ribnjaku.
Kontrastni tuš.
Brisanje do struka.
Odaberite točan odgovor: Odlučili ste očvrsnuti svoje tijelo. Odakle početi?
Posavjetujte se s liječnikom i roditeljima.
Počnite polijevati hladnom vodom cijelo tijelo.
Plivat ćeš u rijeci dok se ne smrzneš.
VIII postaja “Turistička” Uska staza Označena sa 2 uske “staze” dužine 3 – 6 m i širine 25 cm (sa užadima, konopima, kredom). Staze završavaju u krugu od 1 m. Svaki tim ima jednak i paran broj sudionika. Na komandu “Marš” jedan od igrača svake ekipe preuzima “živi teret” na leđa, tj. član njegovog tima, te nastoji što prije doći do krajnjeg mjesta kako bi tamo ostavio “teret” i vratio se na polazište. Tek nakon toga sljedeći par ulazi u igru, bez napuštanja "staze" (kazna 1 bod). (Vježbanje ravnoteže) Svaki sudionik prelazi preko balvana (stabla). Za napuštanje prijelaza dobiva se kazneni bod. Trčanje preko neravnina Na naredbu, momci trče preko „neravnina“, koje su označene kružićima ili iscrtane kredom. Krugovi se nalaze na udaljenosti od 80-100 cm. Sudionici se kažnjavaju ako stanu na rub kruga ili iza njega. U tom slučaju igrač se vraća na početak i ponovno počinje trčati. Pakiranje ruksaka. Na zapovijed se stavlja ruksak s potrepštinama za kampiranje. Zatim pričvrstite i namjestite naramenice. Svaki sudionik, nakon što je spakirao svoj ruksak, javlja: "Spremni!" Provjeren od strane upravitelja, on kažnjava za pogreške ispod. Sapun i šalica su u bočnim džepovima. NAGRADE
Književnost
Antonova L.N. Psihološke osnove za implementaciju tehnologija koje štede zdravlje u obrazovne ustanove/ L.N. Antonova. - M.: MGOU, 2004. - 100 str.
Butova S.V. Vježbe za poboljšanje zdravlja u učionici / S.V. Butova // Osnovna škola.- 2006.- Br. 8.- Str.98.
U radu su korišteni materijali s internetskih stranica.
Zdravstveno-štedne aktivnosti škole u odgojno-obrazovnom procesu: problemi i načini njihova rješavanja // Škola.-2005.- Broj 3.- S.52-87.