Scenarij kviza o ekologiji za starije predškolce "Stručnjaci prirode" metodološki razvoj o okolnom svijetu (starija skupina) na temu. GCD sažetak. Ekološki kviz “Poznavaoci prirode Ovo je moj zavičaj”

Ekološka kviz igra “Stručnjaci prirode” za stariju djecu

Cilj:
Generalizacija i konsolidacija dječjeg znanja.
Zadaci:
Obrazovni ciljevi:pridonijeti produbljivanju i generalizaciji postojećih ideja djece o živoj i neživoj prirodi; učvrstiti sposobnost uspoređivanja, analize i donošenja zaključaka.
Razvojni zadaci:razvijati znatiželju i samostalnost, razvijati komunikacijske vještine, suvisli govor, razvijati sposobnost međusobnog slušanja, nadopunjavati prijateljeve odgovore.
Odgojni zadaci:razvijati sposobnost timskog rada, sposobnost pregovaranja.
Materijali za lekciju:
Kartice u boji s pitanjima, dijamanti u dvije boje prema broju djece, polje čuda, dva semafora, kartice s brojevima - bodovima.
Pripremni radovi:
Promatranja u šetnjama, izleti u park, razgovori, provođenje eksperimentalnog rada, rad u udžbenicima o tijeku okolnog svijeta, provođenje intelektualnih igara: „Polje čuda“, „Što? Gdje? Kada?”, kviz.

Tijek aktivnosti:
Odgajatelj: - Dečki, volite li se igrati?
-Što misliš, kakve igre postoje? (odgovori djece)
-Nudim ti danas neobična igra, ovo je kviz.
Jeste li čuli za ovu igru? (slušanje odgovora djece)
- Zove se
"Stručnjaci za prirodu"
- Ljudi, znate li tko su stručnjaci?
(odgovori djece)
- Da, stručnjaci su pametni, upućeni ljudi, sposoban logično razmišljati, brz i pametan. Pravi učenjaci. Znaju raditi u timu, slušati jedni druge i znaju pregovarati. Danas ćete biti stručnjaci, jer ste pametni i sve znate. Za početak igre bit ćete podijeljeni u 2 tima. Sada ćete uzimati jedan po jedan dijamant i zauzimati mjesta prema boji.
(Djeca uzimaju dijamante u 2 boje, učitelj pričvršćuje dijamante na dječju odjeću. Oni zauzimaju svoja mjesta prema boji).
- Formirali smo tim “Znalci” i tim “Umniki”. Svaki tim mora izabrati kapetana.
(Timovi se savjetuju i prozivaju imena kapetana).
- Sada ću vas upoznati s pravilima igre. Na stolu imam karte u dvije boje. Sadrže pitanja koja su nam donosila djeca iz drugih skupina našeg vrtića. Oni stvarno žele znati odgovore na svoja pitanja. Na stolu su i glazbena pauza i igraće karte.
- Dva inteligentna i pažljiva tima natjecat će se međusobno i prolaziti kroz nekoliko testova. Potom ćemo zbrojiti rezultate, a na kraju će biti upriličena dodjela nagrada sudionicima. Morate jasno zapamtiti da pobjeda vaših timova ovisi o tome koliko dobro možete raditi zajedno, pregovarati i odgovoriti potpunim i razumljivim odgovorom. Kapetani moraju pažljivo slušati sve članove tima i biti u stanju odabrati točan odgovor.
Ekipe se međusobno pozdravljaju.

Tim "Umniki"
"Mi smo pametna djeca, zločesta djeca,

Volimo igrati KVN i, naravno, pobjeđivati.”

Naš moto: " Jednoumlje je dobro, ali mnogo ih je bolje»

Tim "Znanje"
“Mi smo obrazovani momci, oni koji znaju nisu bahati,

Igramo različite igre, pobjeđujemo u KVN"

Naš moto: " Znanje je moć»

Igra počinje

Zadatak 1. “Stručnjaci za cvijeće”

1. Koji je cvijet žut?

Zvono

Različak

Maslačak

Ruža

Mimoza

Mak

Karanfil

3. Koji cvijet cvjeta u rano proljeće?

Kamilica

Maslačak

Đurđevak

Visibaba

4. Koje su boje cvjetovi nezaboravnice?

crvena

Plava

Žuta boja

5. Koji se cvijet može nazvati poljskim?

Različak

Ruža

Božur

Ljiljan

6. O kojim bojama govorimo u Marshakovoj bajci "Dvanaest mjeseci"?

Tulipani

Ruže

Snjegulje

Makovi

7. Koji je cvijet najveći po veličini?

Maslačak

Ne zaboravi-me-ne

Suncokret

8. Koji je cvijet prvo žut, a zatim pahuljast i bijel, i ako puhnete u njega, mali padobrani lete u stranu?

Kamilica

Maslačak

Zvono

9. Koja biljka s popisa nije cvijet?

Različak

Šaš

Konjsko kopito

10. Što nije dio cvijeta?

Latica

stabljika

Podružnica

Zadatak 2. "Stručnjaci za drveće"
1. Koje drvo ima lišće koje izgleda kao palma?

Hrast

Javor

Breza

2. Na kojem drveću raste žir?

Breza

Pepeo

Oskoruša

Hrast

3. Koje drvo ima iglice umjesto lišća?

Breza

Kesten

Bor

Hrast

4. Koje se drveće naziva crnogoricom? Umjesto lišća imaju iglice.

Božićno drvce, bor, jela

Hrast, breza, javor

Kesten, jasen, vrba

5. Koje drvo ima bijelu koru s crnim prugama? Zove se kora breze.

Hrast

Vrba

Javor

Breza

6. Na kojem drvetu lišće u jesen ne samo žuti, već i pocrveni?

Javor

Kesten

Breza

7. Kojem drvetu u proljeće izrastu duge mace?

Javor

Breza

Pepeo

Vrba

Kesten

8. Ispod kojeg drveća rastu gljive u čijem se nazivu nalazi i ime ovog stabla?

Aspen i breza

Hrast i javor

Vrba i kesten

9. Koje drvo daje grozdove jarko crvenih bobica?

Breza

Oskoruša

Topola

10. S kojeg drveta ljeti lete pahuljice poput snijega?

Javor

Lipa

Topola


Ako se pojavi sektor "glazbena stanka", tada djeca izvode ples uz glazbu.

Zadatak 3. “Stručnjaci za ptice”

1. Koja ptica voli krasti hranu, po čemu je i dobila ime?

Svraka

Golub

Vrabac

2. Koja je od ovih ptica tradicionalni simbol mira?

Golub

Labud

Paun

3. Koja od ovih ptica zimuje?

Patka

Sjenica

Martin

Slavuj

Djetlić

Kukavica

5. Ptica koja se hrani nektarom cvijeća i najmanja je na svijetu.

Kolibrić

Martin

Zimovka

6. Koja od ovih ptica ne zna plivati?

Guska

Galeb

Djetlić

7. Koja ptica ne može letjeti?

Pingvin

Patka

Labud

8. Koja ptica živi u ljudskim satovima?

Pijetao

Kukavica

Slavuj

9. Kako se zove ptica čija je kućica nazvana po imenu ove ptice?

Slavuj

Svraka

Čvorak

10. Koja od ovih ptica voli kucati u drvo?

Golub

Drozd

Djetlić

Zadatak 4. "Stručnjaci za životinje"

1. Koja je od ovih životinja najviša?

Slon

Žirafa

Bizon

2. Koja od ovih životinja daje mlijeko?

Krava

Janjetina

Prase

3. Koja od ovih životinja živi u šumi?

Noj

Lav

Medvjed

4. Koja od ovih životinja brže trči?

gepard

Pantera

Leopard

5. Koja od ovih životinja jede eukaliptus?

Panda

Koala

Lijenost

6. Koja je od ovih ptica najveća?

golub

vrabac

orao

7. Koji je od ovih medvjeda crno-bijeli?

smeđa

grizli

panda

8. Koja od ovih životinja živi u vodi?

Krokodil

Nosorog

Jelen

9. Tko živi na drveću?

jazavac

lijenost

rakun

10. Tko ima najduži rep?

vuk

lisica

jelen

Zadatak 5. “Stručnjaci ljeta”

1. Koje boje se zove ljeto?

crvena

zelena

Žuta boja

2. Nakon kojeg godišnjeg doba slijedi ljeto?

Zimski

Proljeće

Jesen

3. Koliko oborina obično padne ljeti?

Snijeg

tuča

Kiša

4. Ako ga nema, nebo se mršti, ako ga ima, ljudi žmire. Što kaže zagonetni stih?

Kiša

Sunce

Vjetar

5. Na cvijetu cvijet cvjetni sok pije. tko je ovo

Pčela

Leptir

Skakavac

6. Koji se mjesec naziva zalaskom ljeta?

lipanj

srpanj

kolovoz

7. Sunce sja, kiša pada, čudo na nebu iznenada će se pojaviti, u svijetlom obojenom luku, ti i ja se ne možemo dodirnuti. O čemu se radi u zagonetki?

Sunce

Duga

Polarna svjetlost

8. Tko nosi kapu na nozi?

Gljiva

Pijetao

Konj

9. Koje je boje zečji kaput ljeti?

Sivo

Bijela

Žuta boja

10. Što je, po poslovici, bolje kuhati ljeti, ako je bolje kola kuhati zimi?

Čizme od filca

Sanke

Pekmez

Zadatak 6. "Stručnjaci za pravila ponašanja u šumi"

1. Je li moguće zapaliti vatru u šumi?

Da

Ne

ne znam

2. Je li moguće uzeti piliće i životinje pronađene iz šume?

Da

Ne

ne znam

3. Može li se u šumu ući automobilom?

Da

Ne

ne znam

4. Koliko dugo trebate imati zalihu vode sa sobom?

Na par sati

Za pola dana

Na dan ili više

On nije potreban

5. Trebate li obavijestiti svoju obitelj ako idete u šumu?

Da

Ne

Poželjno, ali nije obavezno

ne znam

6. U koje doba dana treba ići u šumu?

Ujutro

Poslijepodne

Prije nego padne mrak

7. Tko ne smije sam u šumu?

djeca

Starije osobe

I djeca i starci

Svatko može sam u šumu

8. Koga prvo trebaš nazvati ako se izgubiš u šumi?

Roditelji

Prijatelju

Nazovite Ministarstvo za hitne situacije ili nazovite 112

nitko

9. Mogu li ljudi sakupljati divlje voće, bobice, orašaste plodove, gljive i druge jestive šumske resurse?

Da

Ne

Da, ali samo one koje nisu navedene u Crvenoj knjizi

10. Je li moguće ostaviti ili zakopati smeće u zemlju za sobom?

Da

Ne

ne znam

Sažimajući

Dečki, danas ste savršeno riješili sve zadatke i pokazali se kao pravi „stručnjaci prirode“. Želim vas odlikovati medaljama"Poznavatelji".

Cilj: Sažmite dječje znanje o svijetu oko sebe u obliku ekološkog kviza.

Zadaci:
- Nastaviti pojašnjavati i generalizirati znanja djece o flori i fauni našeg kraja.

Učvrstiti pravila ponašanja u prirodi.
- Razvijati pamćenje, brzinu reakcije, inteligenciju, logično razmišljanje.

Poticati kognitivni interes, osjećaj zajedništva i poštovanja prema partnerima i protivnicima u igri.
- Gajiti ljubav prema rodnoj prirodi.

Oprema: smeće, štipaljke prema broju djece, zagonetke, kartice s domaćim i divljim životinjama, košara, priznanja, grbovi ekipa.

Tijek događaja:

(Timovi ulaze u glazbenu sobu uz glazbu).
Odgajatelj: Naš današnji kviz je o prirodi.
"Svi ovdje znaju, ti i ja,
Ne možete uvrijediti prirodu!”

Vodeći. Bogat, lijep i beskrajno raznolik nevjerojatan svijet prirodu rodnog kraja. Gdje god da se nalazite: u šumi, na livadi, na obali rijeke - posvuda vas okružuju misterije i misterije. Danas ćemo pokušati otvoriti nekoliko stranica ovoga svijeta, dat ćemo vam kviz “Priroda oko nas”. U kvizu će sudjelovati dvije ekipe. Ovo je tim "Sunshine" (naveden je kapetan tima) i tim "Duga" - naznačen je kapetan tima. Svaki odgovor ocjenjivat će žiri: viša učiteljica - Sanina Lyubov Nikolaevna, glazbena voditeljica - Masevich Nina Evgenievna. Za svaki točan odgovor dobiva se jedan bod. Nakon kviza ćemo prebrojati bodove i odrediti pobjednika igre. Dakle, počnimo s pozdravom timovima.

Pozdrav od ekipa:

1. “Sunčano” - molimo:

"Ne možete zgnječiti travu, cvijeće,
Kidaj lišće, lomi grmlje!
Jer priroda je tako lijepa
Postupajte s njim pažljivo!”

2. "Duga" - molimo:

"Drvo, trava i ptica,
Ne znaju se uvijek obraniti.
Odlazak u šetnju šumom,
Mi ćemo ih zaštititi!”

Lijep pozdrav. Bravo!

Odgajatelj: A ekološki kviz započet ćemo zagrijavanjem "Ekološki semafor" (Učitelj nabraja što možete (djeca plješću) raditi u šumi, a što ne (lupati nogama)

Možete (ne možete) lomiti grane;
- Za sobom (ne) možete ostaviti smeće;
- Možete (ne možete) uništavati gnijezda i mravinjake;
- U travu se (ne)možeš prevrtati;
- Možete (ne)brati bobice;
- Otrovne gljive možete (ne) uništiti;
- Možete (ne možete) paliti vatru;
- Na panj se (ne) može odmarati i sl.

Odgajatelj: Bravo, zar ne! Djeco, zapamtite još nekoliko pravila:

1 dijete:
Odlazak u šetnju šumom,
Molim te nemoj zaboraviti
Šumska pravila
Nepretenciozan, jednostavan.

2. dijete:
Drveće, ne lomite grane,
Ne ostavljajte smeće u šumi
Ne pali uzalud vatre,
Ne viči preglasno.
Ne hvatajte leptire
Oni nisu za to.

3. dijete:
Ti si samo gost u šumi,
Glavni tamo su hrast i los.
Čuvajte zelenu šumu
I otkrit će mnoge tajne i čuda!

Odgajatelj: Ljudi, pogledajte...

Ljudi su se odmarali u prirodi, zabavljali, sunčali,
I bez razmišljanja su bacili omote slatkiša,
I poderanu torbu i kutije soka,
Banane imaju koru, orasi imaju ljusku.

Kako možemo pomoći prirodi?
Djeca: Pokupite svo smeće.

Odgajatelj: Najavljeno “Ekološko slijetanje” -
Igra na otvorenom (pobjeđuje tim koji štipaljkama skupi najviše smeća)

Odgajatelj: Bravo, izvršili ste zadatak, sjednite. A sada natjecanje "Pogodi" (3 zagonetke za svaki tim)
1. U blizini šume na rubu, ukrašavajući tamnu šumu,
Rasla je šarena, kao peršin, otrovna………(muharica)
2. Helikopter je sletio na tratinčicu na kapiji -
Zlatne oči. Tko je ovo?... (Vilin konjic)
3. Ima pahuljasti rep, zlatno krzno, živi u šumi, krade kokoši iz sela? (Lisica).
4. Pobijelim kao pahuljasta lopta u čistom polju,
I vjetrić je puhnuo - stabljika je ostala. (Maslačak)
5. U dubinama šume živi ljuti ne-dodirni,
Ima puno igala, ali niti jednog konca………(Jež)
6. Jednom sam vidio tamnocrvenu ljepoticu u šumi,
Skakala je po granama, očito tamo tražeći češere (Vjeverica).
7. Klošak i velik, zimi spava u jazbini,
Voli šišarke, voli med, ma, tko bi rekao (Medvjed.)
8. Leti među cvijećem i skuplja med. (Pčela

Odgajatelj: Bravo dečki, snašli ste se i u ovom zadatku. Znate li vi, roditelji, rješavati zagonetke? Onda slušaj:
Radim u artelu
Na korijenju čupave smreke,
Vukem balvan preko brda -
Veći je od stolara. (Mrav)

Odgajatelj: Pravo! Pjesma "Ne ozlijedi mrava."

Odgajatelj: Didaktička igra"Pokupi životinju." Koji tim prvi sakupi sve slike dobiva jedan bod. Pa, sad, pogodite koja je životinja čudna.
Igra “Treći je neparan” (odrediti koja je životinja neparan).
Pa, znate životinje, ali možete li pogoditi zagonetke "Prirodni fenomeni",
Slušati:
Otopljena strijela
Kod sela oboren hrast. (Munja)

Oslikana klackalica

Visio je preko rijeke. (Duga)

Po polju hoda, ali ne konj,

Leti slobodno, ali nije ptica. (Vjetar)

Uvijek nas temperiraj

Sunce, zrak i... (voda)

Ujutro su perle svjetlucale,

Pokrili su sobom svu travu,
Išli smo ih tražiti tijekom dana
Tražimo, tražimo, ali nećemo naći (Rosa)

Mlijeko je plutalo rijekom,

Ništa se nije vidjelo.
Mlijeko se otopilo -
Postalo je vidljivo daleko. (Magla)

Odgajatelj: Naši timovi su sjajni!

Čini se da svi na svijetu znaju, ali predlažem roditeljima da pogode ime sljedećeg natjecanja.
- Puzao je krzneni crv,
- I list je prekriven rupama. (Gusjenica)

Odgajatelj: Sada da vidimo koja je gusjenica brža.
Igra - štafeta "Caterpillar" s roditeljima
(Roditelji okupljaju djecu jedno po jedno prolazeći kroz sve prepreke)

Odgajatelj: Igra - štafeta "Što se jede sirovo, a što kuha": Krastavac, cikla, naranča, grožđe, riža, luk, rajčica, krumpir, peršin, kruška, tikvica, repa, šljiva, heljda, kivi, jabuka, kupus, proso , banana, trešnja, rotkvica, paprika, rotkvica.

Odgajatelj: Pa, s hranom ste se pozabavili, ali poznajete li neke divlje životinje? Najavljuje se “Anketa o okolišu” (čija ekipa imenuje najviše divljih životinja osvaja bod).

Odgajatelj: Djeco, znate li bajku “Muha nesmetana”?
Djeca: Da!

Odgajatelj: Tko je u ovoj bajci uhvatio muhu?
Djeca: Pauk.

Odgajatelj: Najavljuje se igra "Pauci i muhe" (roditelji - pauci hvataju djecu - muhe).

Naš kviz se bliži kraju, svi zajedno odgovarali i igrali, bravo! No, koja je ekipa osvojila više bodova saznat ćemo nakon glazbene točke. Ples "Sunce".

Djeca čitaju poeziju:

Drvo, trava, cvijet i ptica ne znaju se uvijek obraniti,
Ako budu uništeni, ostat ćemo sami na planetu.

Ako ja uberem cvijet, ako ti ubereš cvijet,
Ako smo ti i ja zajedno, ako svi beru cvijeće,
Tada će sve drveće i grmlje ostati prazno
I neće biti ljepote!

Odgajatelj:

I našim poštovanim odraslima
Govorimo svim srcem,
Neka u čovjeku sve bude lijepo:
I misli, i djela, i duša,
U skladu s prirodom i samim sobom
U svijetu, da djeca žive,
Odgajajte svoju djecu, brinite o njima,
Čuvajte ekologiju svoje duše!

Ovdje je naš put došao kraju, a molimo naš uvaženi žiri da sumira rezultate našeg ekološkog kviza.
Dodjela medalja. Pobijedila je ekipa "Solnyshko" koja je osvojila 13 bodova. No, ekipa Rainbow zauzela je drugo mjesto s 11 bodova.

Vidimo se opet!

Tepina E.V., nastavnik. MBDOU dječji vrtić br. 52, Shakhty

Za preuzimanje materijala ili!

Ekološki kviz za stariju djecu predškolska dob"Stručnjaci za prirodu"

Cilj : Sistematizirati znanjedjeca o prirodi.

Zadaci :

1. Učvrstiti znanjedjeca o životinjama, ptice, biljke.

2. Razvijati sposobnost timskog rada i međusobnog pomaganja.

5. Gajite interes i pažljiv stav Dopriroda.

Pripremni radovi:
- pripremiti pitanja za kviz;
- pripremiti ambleme za svaki tim;
- zahvalnice za nagrade;
- pripremiti prigodnu glazbu.

Oprema:
- glazbeni centar;

Napredak kviza

Organizacijski trenutak(Djeca stoje u krugu)

Odgajateljica:

Hajde da te pozdravimo.

Zdravo,dlanovi. Pljes - pljes - pljesni.

Pozdrav noge. Vrh - vrh - vrh.

Zdravo, bucmasti obrazi. Pljoc - pljos - pljos.

Pozdrav spužvice. Šmrc - cmok - cmok.

Pozdrav, zubi. Klik - klik - klik.

Zdravo, moj mali nos. Bip - bip - bip.

A sada se zajedno uhvatimo za ruke i nasmiješimo jedno drugome.

Odgajateljica: Jesmo li spremni igrati danas?

Spremni zajedno opriroda razumu?

Odgovoridjece.

Odgajateljica: Prvo, idemo napraviti zagrijavanje. Ja postavljam pitanja, a ti odgovaraš.

1. Koga nazivaju kraljem zvijeri?(lav)

2. Konj u prsluku?(zebra)

3. Tko je šumski zdravstveni referent?(djetlić)

4. Marsupijski skakač.(klokan)

5. Najtvrdoglavija životinja.(magarac)

6. Koja životinja ima najduži vrat?(žirafa)

Za izvođenje igre kviza formiraju se 2 tima od po 6 osoba. Djeca biraju ime svoje ekipe. Timovi dobivaju ambleme s imenom tima.

Odgajateljica: Vidim da su svi odlično raspoloženi, možemo krenuti s ispunjavanjem zadataka. Natjecanja će nam pomoći da provjerimo vaše znanje.

1. Natjecanje“Nazovi to jednom riječju”

Vuk, lisica, medvjed, zec - to su...životinje.

Breza, bor, hrast, lipa su...drveće.

Vrabac, sjenica, djetlić, vrana su...ptice.

Štuka, karas, som, burbot - ovo je... riba.

Jagode, maline, ribizli, ogrozdi su… bobičasto voće.

Medanice, vrganji, šafranike, mliječne gljive - to su... gljive.

Leptir, komarac, vilin konjic, muha - ovo je... insekti.

Kamilica, ruža, tulipan, mak - to je... cvijeće.

2. Natjecanje"Pronađi dom svakoj životinji". (Zvuci glazba)

Timovi dobivaju omotnice s crtežima životinja i njihovih različitih domova. Moramo napraviti parove"Životinja je njen dom".

3. A sada, dečki, predlažem da igrate igru"S kojeg je drveta list?"(zvuči glazba)

Listovi se polažu na stol, djeca ih skupljaju, određuju s kojeg je stabla list i odnose ga stablu kojemu pripada.

Odgajateljica: Dečki, koji se nazivaju pjevačima šume, jesu li oni glavni stanovnici drveća u šumi?

Odgovoridjece.

Razgovarajmo o pticama. Mnoge ptice žive u šumi. Koje vrste ptica postoje?

Što znači migratorno?

Što to znači - zimovanje?

Kako možemo pomoći pticama zimi?

4. Natjecanje“Odaberi ptice zimovnice i selice”.

Na stolu su slike ptica koje zimuju i selice(slike ptica treba podijeliti u 2 grupe).

5. Natjecanje"Pogodit ću, pogoditi"

1. Kako se zove ptica"šumski bubnjar"? (djetlić)

2. Koje gljive rastu na panjevima?(medene gljive)

3. Koja ptica ne gradi gnijezda i ne izleže piliće?(kukavica)

4. Kako se zove životinja"pustinjski brod"? (deva)

5. Tko nosi šešir, ali ne zna pozdraviti?(gljiva)

6. Kako se zove drvo"Ruska ljepotica?"(breza)

7. Što se događa s pčelom nakon uboda?(umrijeti)

8. Koje cvijeće prvo procvjeta u proljeće?(snjegulja, majka i maćeha)

9. Koja je biljka bogata vitaminom C?(šipak)

10.Koja biljka liječi ogrebotine i rane?(trputac)

11. Koji ljekovita biljka mogu li ga i slijepi otkriti?(kopriva)

Sada, kako biste se vi mogli malo odmoriti, igrajmo igru ​​na otvorenom"Sova".

6. Natjecanje"Pogodi zagonetke".

a) Zimi spava, ljeti muti košnice.

b) Tko svoju kuću nosi?

c) Nije krojač, ali cijeli život hoda s iglama.

d) Nosim pahuljastu bundu i živim u gustoj šumi. U udubljenju nastari hrast, grickam orahe.

e) Mali, bijeli skok kroz šumu – skok! Jedna po jedna gruda snijega, bockaj!

f) Kome je zimi hladno, Ljut hoda, gladan?

7. Natjecanje"Pogodi po opisu".

Ova životinja ima dva glavna načina zaštite odneprijatelji: kamuflaža i noge. Skače i trči vrlo brzo i lako - tako lako da čak i ne upadne u snježne nanose. On ne bježi samo od opasnosti, on bira najkraći put do spasa. Ali dogodi se da ne pomognu ni lukavstvo ni brzina, pa padne na leđa i brani se snažnim stražnjim nogama.”

Trag: Smatraju ga velikom kukavicom.Odgovor: zec.

“Ovo je vrlo velika i snažna životinja, može hodati na četiri noge, ponekad stane na stražnje noge i riče po šumi. Mnoge životinje ga se boje, dobro se penje po drveću, pa čak i lovi ribu.”

Trag: Zimi spava zimski san, voli med i maline.Odgovor: medvjed.

Igra"Leti, ne leti"Učitelj izgovara riječi. Ako imenuje leteći predmet, igrači "lete"(podići ruke). Ako je predmet koji ne leti imenovan, igrači ne dižu ruke.

8. Iz pjesme saznaj godišnje doba.

a) Sutra ujutro idemo u šumu.

I gljive medarice, i gljive puterke, sakupit ćemo sve gljive.(jesen)

b) Nosimo bunde i naušanke i sankamo se niz planine.(zimski)

c) Naša je tiha rijeka i svijetla i široka.

Potrčimo plivati ​​i prskati s ribama.(ljeto)

d) Vraćaju se čvorci – našistari stanari.

Oko lokve kruže vrapci u bučnom jatu.(proljeće)

Odgajateljica: Sada stanite u krug i igrajmo igru ​​"Dobra životinja". Uhvatimo se za ruke i zamislimo da smo jedna životinja. Osluškujmo njegovo disanje. Udahnimo svi zajedno, udahni-izdahni, udahni-izdahni i opet udahni-izdahni. Vrlo dobro. Poslušajmo kako mu srce kuca. Ovdje idemo korak naprijed, ovdje idemo korak nazad. I još jednom, kuc - korak naprijed, kuc - korak nazad."

Odgajateljica: Bravo dečki, želim vam se zahvaliti na odličnoj igri u kojoj ste pokazali dobro poznavanjeprirodai dati vam medalje« Poznavatelji prirode » .

Igra je gotova i želim svima rećiZbogom:

Voli svoju dragupriroda – jezera, šume i polja.

Ovo je naša domovina!

Prisjetimo se pravila naše igre:

Ne možete davati savjete timovima tijekom igre i prekidati svoje drugove. Samo oni koji su prvi podigli zastavicu mogu odgovarati na pitanja. Za svaki točan odgovor ispitanik dobiva bod. Onaj koji postigne rezultat do kraja kviza najveći broj bodova je pobjednik.
Ako timu koji odgovara na pitanje bude teško ili da pogrešan odgovor, tada odgovara drugi tim, odnosno protivnici.
Morate biti vrlo oprezni i strpljivi.
Obratite pažnju na stol ispred sebe, na njemu je pripremljen vrh, sa strelicom, strelica će pokazati koji će tim morati prvi odgovoriti.
I tako počinjemo!

Vodeći:

Postoji prekrasan svijet - svuda je okolo
A vi to samo trebate željeti
Kako će priroda odjednom oživjeti
I svi će htjeti letjeti poput ptice
Zvuk kovrčave breze u šumi
I pozivam vas da zaronite
U prirodu, u divlji svijet i ljepotu.

Prezentacija 1. (Prilog br. 1).

Slajd 1. Naš kviz održat će se pod nazivom “Stručnjaci prirode”.
Slajd 2. Naš planet je poput velike lijepe kuće.
Slajd 3. Raduje nas jutrom, nježnim izlascima sunca, šarenim oproštajnim zalascima sunca, krajolicima naše rodne prirode;
Slajd 4. Fascinira nas svojim ogromnim, dubokim i beskrajnim oceanima i morskim prostranstvima.
Slajd 5. Ona iznenađuje visoke planine, strme stijene i brda,
Slajd 6. Oduševljava svojim gustim, mirisnim šumarcima, borovom šumom i moćnom hrastovom šumom.
Slajd 7. Zemlja je planet harmonije. Na njemu je sve proporcionalno i međusobno povezano.
Slajd 8. Priroda planeta je savršena. Našu Zemlju nazivaju tajanstvenim planetom i misterioznom.
Slajd 9. No, za osjetljiva srca ona otkriva svoje najdublje tajne. Učimo i objašnjavamo prirodne pojave, tajnu rađanja novog dana, raznolik svijet živih i neživih bića na planeti.
Slajd 10. Na vama je, našoj budućoj generaciji, da održite planet ovako lijepim kakav jest.

I – Pozdrav timova.

Pozdrav od ekipe "Čisto proljeće".

Široka su prostranstva voljene domovine,
Svaki grm i moljac je dragocjen.
Čuvat ćemo ljepotu prirode,
Neka žubori, svjetluca,
“Čista fontanela”!

Pozdrav od tima Šumobranitelja

Nemojte uništavati puno šuma,
Malo je šuma - čuvajte se,
Ako nema šume, posadi je.
Sadimo i uzgajamo šume
Mi ćemo ga zaštititi
Nećemo nikoga uvrijediti.

II Zagrijavanje. S djecom “Dogodi se – ne dogodi se”

Ledolom ljeti (ne događa se)
Opadanje lišća ljeti (ne događa se)
Kiša ljeti (ponekad)
Rosa zimi (ne događa se)
Mrazevi u proljeće (javljaju se)
Grmljavinska oluja ljeti (događa se)
Mećava ljeti (ne događa se)
Duga ljeti (događa se)
Tuča ljeti (dešava se)
Snježna oluja ljeti (ne događa se)
Mraz zimi (događa se)
Magla u jesen (povremeno)
Kaplje ljeti (ne događa se)
Mraz ljeti (ne događa se)
Mraz ljeti (ne događa se)
Lokve zimi (ne događa se)

III "Složi slagalicu"

Djeci se nude izrezane puzzle slike. Tim koji se ocjenjuje je onaj koji brže završi slagalicu i kaže što je tamo prikazano.

IV. "Pitanje i odgovor"

1. Životinja s najduljim vratom. (Žirafa)
2. Tko nosi bebu u torbi? (Klokan)
3. Ptica koja ne može letjeti i ne boji se mraza? (Pingvin)
4. Dugouha kukavica. (Zec)
5. Tko spava naglavce? (Šišmiš)
6. Koja zmija ima kukuljicu? (Kobra)
7. Koja ptica ne gradi gnijezdo? (Kukavica)
8. Najveća životinja koja živi na kopnu. (Slon)
9. Najveća životinja koja živi u oceanu. (Kit)
10. Koja životinja gradi brane na rijekama? (Dabar)
11. Tko svoju kuću nosi na sebi? (kornjača, puž)
12. Koja ptica ima najljepši rep? (Kod pauna)
13. Prugasti rođak mačke. (Tigar)
14. Koja se životinja naziva pustinjskim brodom? (Deva)

V. Igra na otvorenom “Močvara”.

Nacrtajte dvije linije jedna od druge na udaljenosti od 7-10 koraka. Između njih se kredom nacrta 10-12 krugova na udaljenosti od 25-30 cm jedan od drugog - to su humovi, a krug je močvara (možete nacrtati crtu). Zadatak igrača je prelazak preko humova s ​​jedne obale (linije) na drugu. Djeca naizmjence skaču na obje noge s humke na humku. Tko skoči preko humke u močvaru, smoči noge i napusti igru ​​(suši se na obali). Pobjeđuju oni koji sigurno pređu s obale na obalu.

VI. "Tajanstvena kutija": zagonetka o kruhu.

U početku sam odrastao slobodan u polju,
Ljeti je cvjetao i klasio,
A kad sam mlatio,
Onda se odjednom pretvorio u zrno.
Od žita do brašna i tijesta.
Zauzeo sam mjesto u trgovini.

VII. – Odaberite pravilno ponašanje u šumi

Prezentacija 1. (nastavak Priloga br. 1).

Ne lomi grane, ne sakati drveće, ne kidaj uzalud vlat trave ili list.
Možete se igrati u šumi: trgati lišće, plesti vijence, skupljati ogromne bukete. Pomislite samo, već ih ima puno u šumi.
Konačno, možete galamiti, vikati, trčati, i što je najvažnije, nikome nećete smetati!
Pokušajte ne stvarati buku, inače će se šuma bojati, sakriti se i nećete saznati nijednu tajnu.
Žaba s bubnjacima, zmija puzavica, nespretna žaba krastača i gadne gusjenice mogu se otjerati, ali bi bilo bolje da ih uopće nema.
Sve vrste životinja su važne - sve vrste životinja su potrebne. Svatko od njih čini svoje za prirodu.
Posadite što više drveća da možemo disati čist zrak.
Kada se opuštate u šumi, nemojte uklanjati smeće s trave, već ga ostavite tamo.
Sada postavite znakove zaštite prirode gdje djeca griješe (pravilo je popraćeno slikom).

VIII. Literarni odmor: djeca čitaju pjesme o prirodi
(Prilog br. 2).

Sumiranje, objava ukupnog rezultata. Nagrađivanje.

- Dragi momci! Bilo mi je jako drago što ste sudjelovali u našem ekološkom kvizu „Stručnjaci prirode“. Nadam se da ćete još više voljeti prirodu, pokazivati ​​interes i čuvati je.
A sada, momci, stanite u polukrug i izvedite "Himnu prirodi" "Dom Zemlja"

Kod nas u bilo koje doba godine
Mudra priroda uči.
Ptice uče pjevati
Pauk - strpljenje,
Pčele u polju i u vrtu
Oni nas uče kako raditi.
Snijeg nas uči čistoći,
Sunce uči dobroti.
Priroda ga ima tijekom cijele godine
Trebaš učiti.
Uostalom, njeni šumski ljudi
Podučava snažnom prijateljstvu.

Prilog broj 2. Pjesme.

Što je šuma?
Što je šuma?
Borovi do neba
Breze i hrastovi,
Bobičasto voće, gljive...
staze životinja,
Brda i nizine
mekana trava,
Jebeš sovu.
Srebrni đurđica,
Zrak je čist, čist
I proljeće sa živom
Izvorska voda.

Što je livada?
Što je livada?
Posvuda okolo tepih od trave.
Ukrasni vjenčići cvijeća,
Glasoviti skakavci.
Razigrani moljci
Bube su ležerne.
Sa slatkim pčelama,
Pjesma prepelice.
aroma mente,
Ljetni nježan izgled
I do bijelih muha
Pastir s lulom.

Što je polje?
Što je polje?
Prostranstvo za konje,
Pojas obradivog zemljišta,
Zobene metlice.
U polju ima klasja
Zrela pšenica
A tamo raž buči,
Bodljikav, kao jež.
Zviždi vjetar u polju,
Miš traži zrno
Gušter juri
Sunce izlazi.
Samo ptica zna
Gdje je njegova granica?
Pa, otići ćeš -
Nećete pronaći rub.
Što je rijeka?
Što je rijeka?
Oblaci na vodi.
Nad vodom su vrbe.
Proljetne poplave.
Smuđ, grgeč.
Lopoči, trska.
Pjena na pijesku
Brod u daljini.
U gnijezdu je pače,
U kući je dabar.
Ispod klanca je rak,
Na obali je ribar.

Što je vrt?
Što je vrt?
Ružičasta odjeća.
Jabuke cvjetaju,
Pjevajuće kućice za ptice.
Plave kapi
Ljuljati lopte.
Šipak šipka,
ogrozd.
Zlatne kruške,
Pahuljaste breskve.
Šuštanje lišća,
Jesenska svježina.
Obitelj bullfinch,
Omiljena klupa.

Što je povrtnjak?
Što je povrtnjak?
Okrugli ples povrća.
slatke dinje,
Rajčice su glatke.
S gredicama od jagoda,
Grablje i lopate.
Kanta za zalijevanje s kišom.
Puž ispod lista.
A pod zemljom je krtica
Napravio potez.
Samo reda radi
Stražar Vanyatka -
Strašilo ljuto
Punjena slamom.

Što je more!
Što je more?
Galebovi na otvorenom.
Divovske stijene,
Hladne magle.
Trokatni valovi,
Mornari su hrabri.
Morski psi su zubati,
Kitovi su velike glave.
Grude podvodnog kamenja,
Čudna riba.
Koralji, hobotnice,
meduze i lampure,
A tamno je na dnu,
Kao u filmovima...

Što su planine?
Što su planine?
Razgovor s vjetrom.
snježni vrhovi,
Strašne lavine.
Staze su kamenite,
Antilope su brze,
Ponori bez dna
I špilje su mračne.
trnovito grmlje,
Zmije i lišajevi,
Koze penjačice,
I pod zemljom su dijamanti.
Rijeke poput kristala
U plavoj izmaglici daljine,
Gdje orao lebdi -
Čuvar Visokih planina.

Prilog br.1. Prezentacija










Natrag Naprijed

Pažnja! Pregledi slajdova služe samo u informativne svrhe i možda neće predstavljati sve značajke prezentacije. Ako ste zainteresirani ovo djelo, preuzmite punu verziju.



























Natrag Naprijed

Suvremeni odgojno-obrazovni proces u dječjem vrtiću danas doživljava značajne promjene. Igrovna aktivnost predškolaca usko je integrirana u organizaciju rutinskih trenutaka i prati sam obrazovni proces, koji su prije svi nazivali nastavom. Igranje slobodnih aktivnosti nije novi oblik u predškolskom odgoju, već tradicionalno. Djeca od njih uvijek očekuju ne samo val radosti, već i golicav osjećaj nekakvog otkrića, želju za pobjedom.

Zadatak učitelja je organizirati prethodni rad s djecom kako bi se održao interes djece. Međutim, treba uzeti u obzir i smjer nadolazeće aktivnosti u slobodno vrijeme. Pripremni rad za slobodne aktivnosti kognitivne prirode u starijoj predškolskoj dobi može uključivati ​​takve oblike rada kao što su:

  • edukativne igre,
  • gledanje ilustracija, atlasa, albuma, kalendara, časopisa,
  • gledanje znanstvenih i obrazovnih videa,
  • čitanje umjetnička djela,
  • promatranja u prirodi,
  • izvođenje pokusa - pokusi,
  • sakupljanje,
  • proizvodna i inventivna djelatnost.
  • Kad je riječ o ekološkom odgoju predškolskog djeteta, koji objedinjuje znanja o prirodi, o životu društva i osjećaj djeteta kao dijela prirode i svijeta u kojem živi, ​​spoznajna dokolica je sastavni dio pedagoškog procesa. Slobodne aktivnosti u obliku natjecanja „Što? Gdje? Kada?”, ekološki kviz ili dječje-roditeljska prezentacija istraživački projekt može biti početak proučavanja predmeta i sažetak već proučavane teme.

Organizirani završni ekološki kviz za predškolce može ne samo otkriti razinu znanja djece u ovom području, već i pomoći djetetu da procijeni vlastitu razinu znanja. Natjecateljski karakter kviza potiče aktivnost predškolskog djeteta. Za kviz se djeca dijele u timove od nekoliko ljudi (5-7). Razgovaraju o svom imenu i motu, a mogu se posavjetovati i s odraslima – roditeljima i učiteljima.

Sastavni dio kviza za djecu predškolske dobi je jasnoća. Tu funkciju obavlja ICT.

Scenarij događaja koristi prezentacije koje služe različitim svrhama.

Na početku slobodnog vremena prikazuje se kratka prezentacija (Prezentacija 1.PPT) koja sudionike uranja u temu i tjera ih da nastali osjećaj nose do kraja, kada se formulira zaključak.

Sasvim je drugačijeg tipa prezentacija (Prezentacija 2. PPT) uz zadatke natjecanja. Sadrži slajdove za izvođenje didaktičkih igara na različite teme za analizu i generalizaciju, igre za pozornost i inteligenciju, kao i demonstracijske slajdove.

Poznavanje IKT-a olakšava rad odgajatelja i unapređuje odgojno-obrazovni proces u vrtiću.

Tema: Zemlja je živa planeta

Dob: djeca starije predškolske dobi.

Ciljevi: generalizirati dječje ideje o prirodi, razvijati kognitivnu aktivnost, njegovati ekološku svijest kroz vrijednosnu orijentaciju u ponašanju i aktivnostima djece.

Pripremni rad: didaktičke igre "Što je više", "Ekološki lanci"; gledanje ilustracija iz bloka “Živa priroda”, “Neživa priroda”, čitanje priča o životinjama, gledanje videa o prirodi iz serije BBC, promatranje u hodu.

Djeca sudjeluju u prikupljanju zbirki “Kamenje” i “Sjemenke”.

Djeca su podijeljena u timove i sami timu daju ime i moto.

Oprema: multimedijski projektor, platno, setovi sjemenki biljaka, modeli životinja, kazališno platno, likovi bi-ba-bo kazališta: Lisica, Zec, Medvjed, plastične boce s vodom, ilustracije komarca i skakavca, globus.

Voditelj: Počinjemo ekološki kviz za predškolce. Sljedeći timovi pozvani su u akademsko vijeće: "Zvjezdane djevojke" i "Dobro obavljeno"

(predstavljanje timova, moto).

Objava žirija natjecanja.

Uvod.

Prezentacija 1.

Slajd 1. Naš kviz će se zvati "Kako je lijep ovaj svijet."

Slajd 2. Naš planet je poput velike lijepe kuće.

Slajd 3. Raduje nas jutrom, nježnim izlascima sunca, šarenim oproštajnim zalascima sunca, krajolicima naše rodne prirode;

Slide 4. Fascinira nas svojim ogromnim, dubokim i beskrajnim oceanima i morskim prostranstvima.

Slajd 5. Ona iznenađuje visokim planinama, strmim liticama i brdima,

Slajd 6. Divi se gustim, mirisnim šumarcima, borovim šumama i moćnim hrastovim šumama.

Slajd 7. Zemlja je planet harmonije. Na njemu je sve proporcionalno i međusobno povezano.

Slajd 8. Priroda planeta je savršena.

Našu Zemlju nazivaju tajanstvenim planetom i misterioznom.

Slide 9. Međutim, za osjetljiva srca ona otkriva svoje najdublje tajne. Učimo i objašnjavamo prirodne pojave, tajnu rađanja novog dana, raznolik svijet živih i neživih bića na planeti.

1 natjecanje

Prezentacija 2.

Slajd 1. "Što raste u kući prirode?"

Razina 1:

Od djece se traži da priđu stolovima na kojima leže sjemenke.

1 set: kesten, bor, krastavac, stablo jabuke;

2 kompleta: hrast, smreka, javor, šljiva.

Vježbajte. Pregledajte sjemenke. Naravno da ste ih prepoznali.

Odaberite jednog člana tima koji će imenovati sve sjemenke biljaka u vašem kompletu.

Razina 2:

Vježbajte. Sada trebate odgovoriti - Kako se zove mjesto na kojem će rasti sjeme vaše biljke?

Slajd 4,5,6,7. Odgovori 1 tima

Slajd 8,9,10,11. Odgovori 2 tima.

Razina 3:

Vježbajte. Razmislite i recite - Što mislite da će biti suvišno u vašoj grupi sjemenki? Zašto?

Slajd 12, 13. Odgovori 1 tima.

Slajd 14,15. – odgovori 2 tima.

(objava rezultata 1. natječaja)

Slajd 16. Igra "Pretvaraj se kao životinja".

Cilj: razvoj mašte i sposobnost prikazivanja slike životinje kroz pantomimu.

Vježbajte. Djeca protivničkih timova pokazuju pokrete životinje, a protivnici pogađaju njezino ime.

Točan odgovor prati pljeskanje.

2 natjecanje.

Slajd 17 . “Stanovnici našeg planeta” .

Slajd 18. Naš planet je kao višekatnica. I stanovnici ove kuće trebaju pravilno zauzeti svoje katove.

Razina 1:

Djeca iz tima biraju životinju – model i postavljaju ga na svoj pod: pod zemlju,

4. sloj – zeljaste biljke,

3. sloj - grmlje,

2. sloj - kruna mladih stabala,

1. sloj - kruna odraslog stabla.

Set insekata, ptica, životinja.

Razina 2:

Koja vrsta nastanjuje sve katove naše kuće?

(rezultati žirija)

3 natjecanje. “Šumsko kazalište”

Slajd 19. - Jednom su se zec, lisica i medvjed sreli na šumskoj čistini. I počeli su jedno drugom pričati o svojim životinjskim životima. Poslušajte priču i recite što je istina, a što laž.

Lisica: U šumi živim dobro, svaki grm je moj dom. Volim jesti samo bobice i korijenje biljaka.

Hare: Moja kuća je mala i ugodna. Držim ga čistim i urednim. Cijeli dan perem prozore, čistim ih i brišem prašinu.

Medo: Otišao sam do mravinjaka, zabio šapu i počeo ga lizati - bilo je jako ukusno. A onda je otišao na rijeku loviti ribu.

Lisica: Da, Mašenka, i ja volim ribu. Uzgajam ga u svom ribnjaku, hranim i uzgajam.

Medo: Nije mi lako u proljeće. Preko zime sam smršavio i sada imam dobar apetit. Sad idem skupljati žireve i prve gljive po otopljenim mjestima.

Zec: Ti pričaš sam sa sobom i pričaš sam sa sobom, a ja cijeli dan čuvam svoje zečiće. Sjedim i ne napuštam gnijezdo, štiteći svoju djecu grudima.

(rezultati žirija)

Slajd 20. Ples kapetana broda.

Djeca ponavljaju pokrete za kapetanom.

Proputovao sam mnoge zemlje i otoke. I danas se moj brod usidrio u blizini vašeg vrtića. I donio sam vam pomorska pitanja sa sobom.

4 natjecanje.

Razina 1.

(3 člana tima idu do kapetana i protresaju boce s vodom, postaje žuto, crveno, crno, plavo, zeleno i bijelo)

Slajd 21. – Koje je boje more na našem planetu?

Testirajte se.

Razina 2.

Izbrojite koliko je riba na ekranu.

Razina 3.

Slajd 23. Što se promijenilo?

(rezultate objavljuje kapetan)

Bravo, dobro ste riješili sve zadatke. I vrijeme je da isplovim.

5 natjecanje.

Slajd 24. “Kraljevstvo bajke”

Kao i svi zaštitnici prirode, i vi ćete djeca imati što dokazati u životu. Stanovnici Šume kontaktirali su dječji vrtić poštom. Traže pomoć da sude kralju i životinjski svijetšumama.

“Jednog dana je naš kralj odlučio uspostaviti red u svom kraljevstvu. Izdao je naredbu da se istrijebe neki od njegovih živih stanovnika. "Oni su nepotrebna stvorenja!", uzviknuo je kralj. “I naše će kraljevstvo biti najčišće i najljepše, bacaju ga smećem.”

(demonstracija komarca i skakavca)

Mislite li da ih stvarno treba istrijebiti? Neka jedan predstavnik iz tima izrazi mišljenje i objasni zašto to ne bi trebalo učiniti.

Sumiranje rezultata natjecanja.

Opći zaključak događaja.

Na našem planetu nema živih suvišnih stanovnika. Već znate toliko o njima i vjerojatno ćete ih pokušati održati na životu na našoj Zemlji. Svi želimo vidjeti planet zdrav i lijep.

Međutim, danas to ponegdje izgleda ovako.

(otkotrlja se kugla prekrivena vrećicama i bocama).

Je li lijepa? Je li dobro za stanovnike živjeti u takvom smeću?

Što možemo popraviti?

Djeca izražavaju svoje mišljenje.

Izvodi se pjesma “Sunčani krug”.